A legfrissebb hajnali megfigyelések szerint a Tsuchinshan–ATLAS üstökös jó formában van. Hazánkban – akár szabad szemmel is látható módon – Október 11-én bukkan fel először az esti égen napnyugta után, majd napról napra egyre magasabbra emelkedik a nyugati égbolton az üstökös. Várhatóan a legtöbb alkalommal szabad szemmel is jól látható lesz, de egy távcső segítségével biztosan észlelhetjük a jelenséget– írja a Svábhegyi Csillagvizsgáló.
Az üstökös első magyarországi észleléséről és történetéről a Magyar Nemzet korábban már beszámolt. Akkor – szeptember 30-án – egy fotós kapta lencsevégre a nem mindennapi jelenséget Tápióbicskén, azonban akkor még szabad szemmel nem volt lehetséges észlelni az üstököst.
A következő napokban egyre magasabbra emelkedik az év eddigi legfényesebb üstököse,
így napról napra egyre jobban láthatjuk.
Azonban a Naptól egyre jobban távolodik, így a fényessége is lassan csökken, de ez a láthatóság első hetében még nem rontja el a kíváncsi megfigyelők élményét.
Október 18-án, pénteken az üstököst a nyugati égen, 19 órakor kell keresni, ahol már 21 fokos magasságban lesz. A Kígyó csillagképben lévő kométa előreláthatólag négymagnitúdós fényességű, így az égbolt pontosan túloldalán levő közel teljes Hold ellenére
van esély, hogy szabad szemmel is észlelhetjük.
Mivel a horizont felett elég magasan lesz, nem feltétlenül kell olyan helyet keresnünk a megfigyeléshez, ahol nem takarják tereptárgyak a nyugati horizontot.
A legjobb észlelési lehetőséget azonban október 20-a, vasárnap este kínálhatja. Ilyenkor is este 7 órától lesz majd érdemes a nyugati eget figyelni, ahol a Marfik csillagot kell megkeresnünk. A 24 fokos magasságban lévő üstökös kevesebb mint egy fok távolságra lesz a csillagtól fölfelé, így egy távcsővel egyszerre láthatjuk a fehér színű csillagot és fölötte a csóvás üstököst.
Mivel aznap a hold csak tíz perccel este hét után fog felbukkanni a horizonton,
ezért rövid ideig holdfénymentes, sötét éjszakán gyönyörködhetünk az év eddigi legfényesebb kométájában.