Egy asztrofotós Magyarországon is megörökítette a C/2023 A3 (Tsuchinshan–ATLAS)-üstököst, amelyet először tavaly fedeztek fel. Egyes számítások szerint az üstökös először jár a Föld közelében, vannak, akik szerint azonban körülbelül nyolcvanezer évente visszatér a bolygónk közelébe.
A 2023-as év elején két egymástól független megfigyeléssel fedezték fel. Először a kínai Bíbor-hegyi Obszervatórium (Tsuchinshan) észlelte 2023. január 9-én, majd az ATLAS (Asteroid Terrestrial-impact Last Alert System) program dél-afrikai távcsöve is megtalálta február 22-én.
Az üstökös neve e két felfedezés kombinációjából származik.
Valószínűleg az Oort-felhőből származik, és a legújabb számítások szerint most először jár a Naprendszer belső régióiban – írta Majzik Lionel asztrofotós a közösségi oldalán.
Az üstökös jelenleg a Föld déli féltekéjének lakói számára nyújt látványos megfigyelési lehetőséget, azonban október közepétől az északi féltekén élők kerülnek jobb helyzetbe.
Az előrejelzések szerint a csóva fényszóródása miatt szabad szemmel is láthatóvá válhat, de ajánlott a távcső használata
– emelte ki a fotós.
Az üstököst október 2-ig, közvetlenül napkelte előtt lehet látni, majd október 12. és október 30. között ismét látható lesz. Az üstökös október 13-án lesz a legközelebb a bolygónkhoz – írta a Space.com.
Magyarországon az üstököst szeptember 30-án fél 6 után kapta lencsevégre az asztrofotós a tápióbicskei víztoronyról. Beszámolója szerint azonban a napkelte fényei elnyomták a körülbelül két magnitúdó fényességű jelenséget.
– Szabad szemmel pedig egyáltalán nem volt látható
– jelezte a fotós.