Orbán Viktor: Az Európai Unió olyan döntést hozott, ami gazdasági hidegháborút jelent

A döntés a mi exportorientált működésünket sújtja legelőször.

2024. 10. 04. 7:10
Budapest, 2024. május 17.
A Miniszterelnöki Sajtóiroda által közreadott képen Orbán Viktor miniszterelnök (b) interjút ad Törõcsik Zsolt mûsorvezetõnek a Jó reggelt, Magyarország! címû mûsorban a Kossuth Rádió óbudai stúdiójában 2024. május 17-én.
MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán
Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Egy őszi idényt elindító kormányülés volt Geszten. A kormány működésének a szempontjából az arányok beállítása volt a fontos – fogalmazott Orbán Viktor a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorának adott interjúban. A miniszterelnök elmondta, óriási a csábítás, hogy Magyarország a figyelmét a külpolitikai kérdésekre fordítsa, de közben lesősorban a gazdasággal kell foglalkoznia a kormánynak. – Végigvesszük minden minisztériumnak a következő fél évét – jegyezte meg a kormányülés kapcsán. 

A kormányfő a gazdasági helyzet kapcsán jelezte, hogy az EU egy gazdasági hidegháborút csinál. Mint mondta, ez a legrosszabb, ami történhet Európával és Magyarországgal is. 

Ha a világkereskedelmet megbénítják, a termékek eladása nehezebbé válik, ami a családok mindennapi életszínvonalával is összefüggő kérdés. Ezért építjük fel a gazdasági semlegességet

– tette hozzá.

 

Gazdasági semlegesség

Orbán Viktor szerint a gazdasági semlegesség stratégiája óriási vitákat szül, de ha a szavak mögé nézünk, akkor arról van szó, hogy Magyarországot megpróbálják letéríteni a gazdasági semlegesség útjáról. 

Ha jól csináljuk, a gazdasági semlegesség politikájával három és hat százalék közé tudjuk növelni a gazdaság teljesítményét, ami béremelést jelent. A gazdasági semlegesség hozza a fejlődést és a magasabb életszínvonalat. Ki kell állni magunkért, ezt a pozíciót meg kell védeni, sikeresnek kell lenni. Ha lesz jövőre négyszázalékos növekedésünk, a nyugati országoknak pedig nulla, egy vagy két százalék, akkor nehéz visszahozni minket a blokkba. Nekünk siker kell

 – szögezte le a kormányfő.

Hangsúlyozta, a turizmus rekordévet zárt, az élelmiszeriparunk jó állapotban van, az autóipar viszont „köhög”. de ez változni fog. Amikor átvették a kormányzást 2010-ben, óriási volt a munkanélküliség,  ma viszont mindenkinek van munkája, sőt több álláshely van ma, mint amennyi dolgozni tudó és akaró magyar ember. 

Jó minőségű, képzett és fegyelmezett munkásaink vannak, ennek erős köze van ahhoz, hogy Magyarországon van növekedés

– mutatott rá a miniszterelnök.

A miniszterelnök elmondta, az elmúlt évek legnagyobb ütése a magas infláció volt, amit sikerült tíz százalék alá hozni. 

Meg tudtuk védeni az embereket attól, hogy az árak nagy ütemben növekedjenek

– tette hozzá. Mint jelezte, a legnagyobb segítség az embereknek a bérnövekedés ütemének fenntartása, amihez meg kell egyezni a munkaadókkal és a munkavállalókkal. Kiemelte, el akarnak jutni oda, hogy az átlagbér két-három éven belül egymillió forint legyen. Jelezte, hogy a gazdasági miniszternek azt szabták feladatul, hogy az erről szóló megállapodás az év végére megszülessen.

Szót ejtett róla, hogy azt az egyensúlyt kell megtalálni, hogy a magángazdaságban legyen bérnövekedés, de az állami szektorban is növekedjenek a fizetések. Elmondta, a pedagógusoknak, az orvosoknak és az ápolóknak jelentős béremelést sikerült elérni. Leszögezte, a következő feladat a vízügyesek bérprogramja lesz.

 

Családok

Orbán Viktor kijelentette: 

Ha van gyerek, akkor van jövő, ezért a szülőknek fair elbánásban kell részesülniük, így jövőre a gyerekek után járó adókedvezményt meg kell duplázni.

A gyerekesek helyzete a foglalkozásuktól függetlenül javulni fog 2025-ben és 2026-ban – szögezte le.

 

Migráció

A migrációval kapcsolatos vitáról elmondta: Brüsszelben szokatlan, hogy azt mi mondjuk, amit gondolunk, és a végén azt fogjuk csinálni, amit mondunk. – Készüljön Brüsszel főpolgármestere, mert buszokkal a főtérre fogják szállítani a migránsokat jogilag szabályos módon – figyelmeztetett a kormányfő. 

Úgy vélte, Macron francia elnök állítása az unió széteséséről nem túlzás, mert az európai gazdaság meg fog halni, de előtte a migráció miatt szét fog esni. Az európai emberek nem tűrik el, hogy elveszítik az otthonosságérzetüket. Ezért nyert Babis Csehországban, a szabadságpárt Ausztriában, és a német AfD is ezért szerepelt jól. 

Ha Brüsszel nem tér észhez, és nem tér át a határt megvédő politikára, a gazdaság halálát megelőzően a migráció miatti konfliktusok szét fogják feszíteni az Európai Uniót

– mondta a miniszterelnök.

 

Biztonság

Hozzátette, a Közel-Keleten vívott háborúnak mindenki megissza a levét, a világgazdaság óvatossá válik, a magyar valuta értéke ezért kezdett csökkenni. Ami ott történik, az biztonsági szempontból is kihatással lehet ránk. Emellett hazánkban nagy számban élnek zsidó származású állampolgárok, ők személyesen érintve vannak, számukra kérdés, hogy Nyugaton biztonságban vannak-e. – Nekünk mindent meg kell tenni az ő védelmükben, biztonsági teendőink vannak, ezért kellett összehívni a nemzetbiztonsági kabinetet – ismertette a miniszterelnök.

A kormányfő rádióinterjújáról lapunk élő szöveges tudósításban számolt be.

 

Borítókép: Orbán Viktor miniszterelnök a Kossuth rádió stúdiójában (Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.