Az új könyvtörvény szerint a könyvkiadók nem adhatnának 10 százaléknál nagyobb akciót az új könyvekre, sőt még azt is szabályoznák, hogy a dolgozóik sem kaphatnának ennél nagyobb kedvezményt. Az új törvényi szabályozás október elsejével vált hatályossá.
A Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülésének (MKKE) elnöke, Gál Katalin az Economxnak azt mondta, hogy megtörtént az első találkozó, sikerült végre egy asztalhoz ülni a minisztérium képviselőjével.
A Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) új tárcavezetője, Hankó Balázs egyik helyettes államtitkára vett részt a beszélgetésen, ahol a szakmai szervezet vezetőjeként Gál Katalin megosztotta aggályait az új könyvtörvénnyel kapcsolatban.
Márciusban az MKKE elnöke úgy nyilatkozott az Economxnak, hogy a szabályozás miatt attól tartanak, hogy a kis kiadók „tönkremehetnek”, s bár úgy látszik, ez a nagyoknak kedvez, de beszállítók hiányában a nagyok sem járnának jól. Gál Katalin azt is mondta, hogy az egész könyvpiac „bedőlhet”, ha nem születik értékelhető konszenzus az állam és a piaci szereplők között. Végül nem született – legalábbis egyelőre. Reményt keltő azonban, hogy végre elindult egyfajta párbeszéd a témában.
Rossz a gyerekek szövegértése, amin nem segít a könyvkedvezmény befagyasztása
Azért fontos, hogy a felek meg tudjanak egyezni valami elfogadható kompromisszumban, mert az egész ország érdeke, hogy a magyar társadalom szöveget olvasni tudó és értő közeg legyen.
Tudni kell, hogy egyébként nem véletlenül nyitott egyre több könyvkiadó saját webshopot. Hiszen, ha nemcsak a nagy terjesztőknél, hanem saját vállalkozása keretein belül is értékesíti termékeit, kezében maradhat az az 50-55 százalék, amit egyébként leszedne a nagy terjesztő.