Míg Németországban és Nagy-Britanniában a duplájára nőtt az erőszakos antiszemita cselekmények száma 2022-ről 2023-ra, és e cselekmények többségében 2023. október 7. után történtek, addig Magyarországon nem változott a számuk – emelte ki Szalai Kálmán, a Tett és Védelem Alapítvány elnöke.
A zsidó közösség Magyarországon biztonságban van.
Elmondta: az alapítvány tizenegy éve folyamatosan végez antiszemitizmus-kutatást, amelyhez három helyről veszi az adatokat: az online és offline antiszemita gyűlöletcselekmények monitorozásából, az Európai Unió Alapjogi Ügynökségének (FRA) ötévente 13 ország zsidó közösségeiben végzett kutatásából és az alapítvány által a társadalmak antiszemita előítéletességét vizsgáló kutatásából. Csepeli György szociálpszichológus, az MTA doktora elmondta:
az antiszemitizmus négyezer éves történetében az első, a Római Birodalomra jellemző, a zsidó közösség mássága miatti antiszemitizmust követte a második, a zsidóságra, mint Jézus gyilkosára tekintő antijudaizmus, majd a harmadik, modern kori, a zsidók sikerességét fantázia szülte elképzelésekkel társító politikai antiszemitizmus.
Végül napjainkban Izrael állam léte vált ki egy teljesen újfajta antiszemita reakciót. Hozzátette: a jelenlegi kutatás igyekszik az antiszemitizmusnak mind a négy rétegét feltárni. Örkény Antal szociológus, az MTA doktora a magyar társadalom antiszemita előítéletességét vizsgáló kutatásról elmondta: az ezer ember megkérdezésével készült reprezentatív kutatás sajátossága, hogy 2023 őszén készült el, de az októberi események után, ez év márciusában készítettek egy úgynevezett utókövetéses vizsgálatot, kifejezetten az izraeli eseményekre fókuszálva.
A kutatás szerint, a Hamász Izrael elleni támadását a társadalom kétharmada egyértelműen elítéli, egyharmada viszont elítéli, de megérti a Hamász indokait, és csupán két százaléka helyesli. A megkérdezettek 39 százaléka a Hamászt tartja a háború felelősének és mindössze hat százaléka tartja Izraelt, de 40 százalék mindkét felet hibáztatja, illetve 15 százalék a nagyhatalmak közötti konfliktust gondolja a háború hátterében állni.