13. havi nyugdíj helyett beveztnék az előrehozott, csökkentett juttatást
A kormány azonban tiltakozását fejezte ki a jelentés és annak tartalma ellen. A Pénzügyminisztérium közleménye szerint a brüsszeli nyomás ellenére a kormány nem tervez változtatást a nyugdíjrendszerben, majd hozzátették, elkötelezettek a nyugdíjak értékállóságának megőrzése és a 13. havi nyugdíj kifizetése mellett. Mint írták, az Európai Bizottság nyomására felkért OECD-szakértő javaslataival a kormány nem ért egyet, azokat nem támogatja.
Küzdelem az uniós forrásokért
A nyugdíjreform brüsszeli elbírálása csak akkor kerülhet napirendre, ha a kormány teljesíti azt a 27 feltételt, amit még korábban állított a bizottság a helyreállítási alap pénzeihez való hozzáférés elé. Ezt követően az Európai Unió Tanácsa feloldja a helyreállítási alap forrásainak a blokkolását. Hazánk pedig csak a blokkolás feloldása után nyújthatja be az első fizetési kérelmét Brüsszelben, ahol ellenőrzik, hogy adott időre végrehajtotta-e a helyreállítási tervében lefektetett reformokat. Nem teljesítés esetén a tanács – az Európai Bizottság javaslata alapján – felfüggesztheti a fizetési kérelemben jelzett összeg teljes vagy részleges kifizetését. Vagyis az Európai Unió továbbra is a magyaroknak járó forrásokkal zsarolja a kormányt, amely ellenáll a nyomásgyakorlási törekvéseknek és elkötelezett a 13. havi nyugdíjak megtartása mellett.
A kormány még 2022 májusában nyújtotta be a Helyreállítási és ellenálló képességi tervet, amit az Európai Bizottság elfogadott. A nyugdíjrendszer fenntarthatóságával foglalkozó részben – egyebek mellett – vállalta, hogy a törvény megalkotása előtt társadalmi egyeztetést folytat a javaslatról, amelyet egy független, nemzetközi szakértői csoport jelentése alapján készít.