A főváros által elfogadott budapesti drogstratégia ugyan egy átfogó és modern keretrendszernek tűnik, de az Egészségügyi Szakmai Kollégium addiktológiai tagozata szerint is hiányosságokkal küzd. Bár a dokumentum helyzetelemzése a szakértők szerint alapos és adatvezérelt megközelítést alkalmaz, az ellátórendszer kapacitásproblémái, a tisztázatlan finanszírozási háttér, valamint a dekriminalizációval kapcsolatos viták akadályozzák a stratégiába foglalt célok megvalósulását és a kábítószer-fogyasztás csökkentését.
A szakmai anyag arra is rávilágít, hogy a főváros drogprevenciós és -kezelési intézkedései komoly akadályokba ütköznek a kapacitáshiányos ellátórendszer miatt. Különösen a speciális célcsoportok, többek között a hajléktalanok ellátása a problémás, a szükséges szakemberek és források hiánya miatt a főváros által a következő öt évben ígért intézkedések csak papíron fognak létezni. Míg a stratégia az ártalomcsökkentő intézkedésekre helyezi a hangsúlyt, a gyakorlatban ezek nem valósulnak meg kellő hatékonysággal.
Az alacsony küszöbű szolgáltatások, amelyet a drogstratégia többször is említ, csak korlátozottan elérhetők, ami miatt a drogfüggők nagy része kiesik a támogatási rendszerből, és láthatatlanná válik.
A szakértők szerint éppen ezért sürgős változásokra van szükség. Ennek részeként tisztázni kell a finanszírozási kérdéseket, ugyanis a megfelelő források biztosítása nélkül semmilyen intézkedést nem lehet véghezvinni a fővárosban. Az Egészségügyi Szakmai Kollégium addiktológiai tagozatának véleménye szerint kiemelten fontos lenne az elkövetkezendő időben az alulfinanszírozott rendszer bővítése, valamint új szakemberek képzésére és alkalmazására van szükség.
Ugyanakkor a szakértőkből álló csoport kiemelte, a fővárosi drogstratégia számos elemében összhangban áll az azonos témában íródott uniós dokumentummal. A szakemberek emellett arra is felhívták a figyelmet, hazánk évek óta nem rendelkezik drogellenes stratégiával, ugyanis a kormány által 2013-ban életbe léptetett dokumentum 2020-ban lejárt. Így pedig a regionális stratégiáknak az uniós dokumentumot kell követniük.
Amint arról lapunk már korábban is beszámolt, a Fővárosi Közgyűlés által elfogadott drogstratégia több szempontból is problematikus, kezdve a társadalmi egyeztetés hiányától az intézkedések káros üzenetéig. A stratégia ugyanis pusztán felületi kezelést nyújt, miközben a valódi problémát nem képes megoldani.
A fővárosi drogstratégia az ártalomcsökkentésre épül, amely lehetővé teszi a drogfogyasztók számára a szerhasználat folytatását steril és biztonságos környezetben, anélkül, hogy célul tűzné ki a teljes szermentességet. Az ilyen programok – például tűcsere, drogfogyasztói helyiségek – ugyan csökkenthetik az egészségügyi kockázatokat, de hosszú távon fenntartják a függőség problémáját.