A kabinet a tervek szerint a duplájára emeli a családi adókedvezmény összegét a következő időszakban, a két lépésében történő emelést 2025. július 1-jétől és 2026. január 1-jétől tervezik bevezetni – emlékeztetett Koncz Zsófia az M1 aktuális csatorna kedd reggeli műsorában. A Kulturális és Innovációs Minisztérium családokért felelős államtitkára felidézte: a 2011-es, ismételt bevezetése óta a kormány 3600 milliárd forinttal tudta segíteni a magyar családokat.
A kétlépcsős támogatással kapcsolatban kifejtette, ennek mértéke egygyermekes család esetén a jelenlegi havi nettó 10 ezer forintról 20 ezer forintra, két gyermek esetében havi 40 ezer forintról 80 ezer forintra, háromgyermekes család esetében pedig 99 ezer forintról 198 ezerre emelkedik majd.
A támogatást a várandósság 12. hetétől igénybe tudják venni, illetve 2014-től már nemcsak a személyi jövedelemadóból, hanem a társadalombiztosítási járulékból is érvényesíthető a kedvezmény.
Koncz Zsófia kiemelte, hogy a családi adókedvezmény megduplázásának ügye a nemzeti konzultációban is hangsúlyos szerepet kap, mint fogalmazott, egy nagyon fontos célkitűzése a magyar kormánynak. Az államtitkár a műsorban arra biztatott mindenkit, hogy ebben az elképzelésében támogassa a kabinetet.
A költségvetésnek mintegy 300 milliárd forint kiadást jelent ez az intézkedés, amellyel körülbelül egymillió családot és 1,7 millió gyermeket támogat a kormány.
– A családi adókedvezményt a magyarok túlnyomó többsége támogatja, a nemzeti konzultáció pedig jó alkalom arra, hogy megerősítsék ezt a magyar emberek – fogalmazott, majd arról is beszélt, hogy az elmúlt időszakban más adókedvezmények is folyamatosan bővültek: a családvédelmi akcióterv keretében bevezették a négy vagy több gyermeket nevelő édesanyák élethosszig tartó szja-mentességét, de ugyanezt a kedvezményt kapták meg előbb a 25 éven aluli fiatalok, majd a 30 év alatti édesanyák.
Meglátása szerint a magyar családtámogatást elismerik Európán belül is, erre jó példa volt a múlt héten megtartott állandó parlamentközi konferencia, ahol az uniós ügyekkel foglalkozó bizottságok vezetői elismerően szóltak a világon egyedülálló és példaértékű támogatási rendszerről, illetve az amerikai elnökválasztási kampányban is példaként merült fel ez az intézkedés.