Háromszoros túljelentkezés van a kollégiumi férőhelyekre, ezt a helyzetet új kollégiumok építésével rendezni kell – mondta a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) felsőoktatásért, szak- és felnőttképzésért, fiatalokért felelős államtitkára kedden az M1 aktuális csatornán.
Varga-Bajusz Veronika hozzátette, a nyár elején készült felmérések alapján a hallgatók 80 százaléka általában elégedett az oktatási környezettel, de minden második diák jelezte, hogy segítséget vár a kollégiumi férőhelyek ügyében.
A kormány gazdaságpolitikai akciótervében a XI. kerületi rozsdaövezetben 12 ezer férőhelyes kollégiumfejlesztést terveznek, mely Diákváros néven lett ismert
– emelte ki.
Mint mondta, itt kedvező körülmények esetén jövő év elején kezdődhet meg a tervezési folyamat, de a nagyobb egyetemi városokban is szeretnék bővíteni a férőhelyeket. Emlékeztetett arra, hogy 2010 óta a kormány visszavásárolt projektekkel 14 500 férőhelyet adott vissza az egyetemeknek, valamint az elmúlt években 8000 férőhelyet újítottak fel.
Brüsszel továbbra is zsarol Erasmus-ügyben
Az államtitkár a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában úgy fogalmazott, „a magyar felsőoktatás a brüsszeli ellenszél ellenére köszöni, nagyon jól van. Második éve 12 egyetemünk van a világ legjobb 5 százalékában”. Hozzátette,
az Erasmus program ügyében „Brüsszel részéről továbbra is egyfajta időhúzás, politikai zsarolás, diszkrimináció látható”.
Varga-Bajusz Veronika kiemelte, annak ellenére, hogy a felsőoktatás nemzeti hatáskör, a hallgatók érdekében készek kompromisszumot kötni. Úgy vélte, a hamarosan kihirdetett magyar szabályozás után Brüsszelnek kell lépnie.
Elmondta, hogy az Erasmus pótlására meghirdetett Pannónia programban a világ vezető egyetemeire mind a magyar diákok, mind a hazai egyetemeken tanuló külföldi hallgatók eljuthatnak, és ebben a félévben már közel háromezren élni is fognak ezzel a lehetőséggel.