– Felelősség és patriotizmus, ez ma a magyar felsőoktatás jelszava – jelentette ki a kulturális és innovációs miniszter a Szegedi Tudományegyetemen (SZTE) rendezett ünnepségen, amelyen a Nobel-díjas Karikó Katalin átvehette professzori kinevezését. Hankó Balázs az egyetem napja alkalmából rendezett ünnepi szenátusülésén azt mondta: Karikó Katalin és a kitüntetettek példája azt mutatja, hogy nekünk, magyaroknak nincs okunk rá, hogy szégyenlősek legyünk. Büszkén hordozzuk a hagyományainkat, a tudásunkat, a szokásainkat és a sikereinket, azaz a kultúránkat.
– Ez az egyetem és az összes magyar nyelven oktató a magyar kultúra fontos alkotója és alakítója. A magyar kultúra a legfontosabb a számunkra, és mindenkitől megköveteljük, hogy tisztelje – hangsúlyozta a politikus. Hankó Balázs úgy fogalmazott: a magyar kultúra alkotórészét képező intézmény csakis patrióta lehet. Vagyis ez az egyetem és annak minden téglája a magyar patriotizmus része. A miniszter szerint egy magyar egyetem univerzálisan gondolkodik és patriótán cselekszik. Az egész világnak akar hasznot hajtani, miközben a magyarok tudását és erejét hirdeti. Kiemelte:
a Nobel-díjas Karikó Katalin nem pusztán a magyarok, hanem az egész világ hőse.
A tudás, amit felhalmozott, lehetővé tette, hogy a lehető legrövidebb idő alatt, a lehető legkevesebb áldozattal, de meg lehetett menteni az emberiséget.
Karikó Katalin egyetemi tanári kinevezése évtizedes munkájának megbecsülése, és köszönet azért, hogy sok száz millió, több milliárd ember életét mentette meg – közölte a miniszter.
Hankó Balázs kijelentette: – Amikor Karikó Katalinnak megköszönjük, amit az emberiségért és a tudományért tett, akkor vegyük észre azt a felelősséget is, amit mi viselünk a magyar gyerekekért, diákokért, hallgatókért. Nem léphetünk el ez elől a felelősség elől. Nem léphet el az óvónő, az általános iskolai, a középiskolai tanár, az adjunktus, a professzor, a rektor és a miniszter sem. Gondolkodó magyarként a cselekvő felelősségünkkel is szembe kell néznünk. Pontosan úgy, ahogyan Karikó Katalin tette – hangoztatta a miniszter, aki arra kért mindenkit, hogy nézzen szembe minden nap a saját felelősségével.
Az SZTE – amely Hankó Balázs szavai szerint az egyik legjobb Magyarországon, és a világ legjobb intézményei között is ott van – november 11-én ünnepli az egyetem napját, mivel 1872-ben ekkor kezdődött meg a tanítás az intézmény jogelődjén, a kolozsvári egyetemen, majd ezen a napon rendezték a tanévnyitót 1940-ben a Szegeden újonnan alapított Horthy Miklós Tudományegyetemen is.
Karikó Katalin 1978-ban szerezte biológusdiplomáját Szegeden, az SZTE egyik jogelődjén, a József Attila Tudományegyetemen, majd az elmúlt években kutatóprofesszorként dolgozott alma materében. Egyetemi tanári munkáját az SZTE Természettudományi és Informatikai Karán folytatja.
A szenátus ülésén adták át az egyetem díszdoktori címeit. Az elismerést Drew Weissman, a Pennsylvaniai Egyetem Nobel-díjas immunológiaprofesszora, Kent Cartwright, a University of Maryland irodalomtörténésze, Bernhard Homey, a düsseldorfi Heinrich Heine Egyetem bőrgyógyászprofesszora, Sami Ahmed Khalid, a szudáni Tudományos és Technológiai Egyetem farmakognóziaprofesszora és Albert Zink, a müncheni Ludwig Maximilian Egyetem paleopatológusa kapta meg.
Az ünnepségen átadták a kulturális és innovációs miniszter elismerő okleveleit, valamint az egyetem kitüntetéseit is.