Miért nehéz megállni egy pohárnál? – Szakember válaszol, hányféle típusa lehet az alkoholizmusnak

A száraz november kihívás segíthet felismerni a problémás ivás jeleit, és előmozdíthatja a józanság melletti elköteleződést.

2024. 11. 01. 8:59
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A „száraz november” évről évre egyre népszerűbb társadalmi kezdeményezés, amely arra ösztönzi a résztvevőket, hogy tegyék próbára magukat, milyen egy hónapig alkohol nélkül élni – nyilatkozta a Magyar Nemzetnek Bőhm Andrea addiktológiai konzultáns. Hozzátette: az önkéntes kihívást 2016 óta a Kék Pont Alapítvány Biopolitikai Műhelye szervezi, célja pedig nem csupán az alkoholmentes időszak betartása, hanem az alkoholhoz fűződő kapcsolat tudatosabb megértése is.

A szakember szerint Magyarországon különösen fontos ez a program, hiszen a WHO statisztikái szerint a világon itt a legmagasabb az alkoholbetegség előfordulása: a lakosság 21,2 százaléka érintett. 

Riasztó tendenciát mutat a fiatalok körében is népszerű „bindge drinking” vagy rohamivás, amikor rövid idő alatt nagy mennyiségű alkoholt fogyasztanak, ami már korán, akár felnőttkor előtt is súlyos függőséghez vezethet.

A kihívás ezért is különös jelentőségű az addiktológiai tanácsadó szerint, hiszen segíthet felismerni a problémás ivás jeleit, és előmozdíthatja a józanság melletti elköteleződést. 

Fotó: Bőhm Andrea addiktológiai konzultáns

 

Az alkoholizmus: miért nehéz megállni egy pohárnál?

A szakember úgy fogalmazott, az alkoholizmus egy olyan betegség, amelyben a szenvedő személy elveszíti a kontrollt az alkoholfogyasztása felett. A sóvárgás, a megnövekedett tolerancia (vagyis a nagyobb adagok iránti szükség a korábbiakhoz hasonló bódultság elérése érdekében), valamint a lerészegedés és a tudatvesztés mind az alkoholbetegség tünetei. 

Bőhm Andrea az alkoholizmus fajtáiról elmondta:

Több típusa létezik, a legismertebbek a szinten tartó (mindennapos) italozás, itt a fogyasztás folyamatos, a tolerancia növekedése miatt pedig az alkoholbetegen alig észrevehető az alkohol hatása. A probléma esetükben legkésőbb akkor mutatkozik meg, amikor valamilyen okból nem jutnak hozzá a napi megszokott adagjukhoz. Ekkor türelmetlenség, ingerlékenység, álmatlanság vagy akár agresszió is jelentkezhet. A második típus a kontrollvesztő, vagy gépszíjas ivás, ebben az esetben akár heteken keresztül egyáltalán nincs alkoholfogyasztás, majd súlyos, akár napokig tartó lerészegedés, akár képszakadás következik. Az alkoholisták harmadik típusa a problémaivó, esetében még nem feltétlenül alakult ki fizikai függőség, így elvonáskor nincsenek fizikai tünetei, azonban erős lelki igénye van az alkoholfogyasztásra, ugyanis ezt használja ellazulásra és a problémák látszólagos megoldására, elfelejtésére. A pszichikai függőség itt is határozottan jelen van, s mivel probléma mindig akadhat, a problémaivó is egyre gyakrabban nyúl a pohár után.


Kinek szól a „száraz november” kihívás?

A kihívást elsősorban azoknak ajánlják, akik legalább heti rendszerességgel fogyasztanak alkoholt, és szeretnék tisztábban látni saját alkoholfogyasztási szokásaikat. Ugyanakkor azoknak, akik napi szinten nagy mennyiséget isznak, a kihívás egyedül nem ajánlott, nekik kifejezetten fontos szakember, például addiktológus vagy addiktológiai konzultáns támogatása, súlyos esetben pedig kórházi körülmények lehetnek szükségesek a detoxikációhoz.

A kihívás sokkal hatékonyabb lehet közösségi támogatással – a barátokkal való közös elhatározás, a kölcsönös bátorítás mind komoly segítséget jelenthet a hónap során

– tette hozzá a szakember. 

 

Mit nyerhetünk egy hónap józansággal?

Az alkoholmentes hónap lehetőséget ad, hogy feltérképezzük, milyen szerepet tölt be az alkohol a mindennapjainkban. Ha nehézség nélkül végigcsináljuk, az azt jelezheti, hogy egészséges kapcsolatunk van az alkohollal. 

Viszont ha gyakran gondolunk az italra, számoljuk a napokat a kihívás végéig vagy nehezen élünk át szociális helyzeteket ital nélkül, az már problémás viszonyra utalhat

– hívta fel a figyelmet a szakértő. Kiemelte: – A józan hónap fizikai előnyei is észrevehetők lehetnek: pihentetőbb alvás, magasabb energiaszint, hidratáltabb bőr, esetleges súlycsökkenés és tisztább gondolkodás. Emellett a problémás ivók számára az alkoholmentes időszak visszahozhatja annak élményét, hogy milyen a mindennapokat tiszta fejjel átélni. A sikerélmény motivációt hozhat az alkoholfogyasztás további visszaszorítására vagy akár teljes elhagyására is.

Az egy hónapos kihívás előnyei közé sorolta még Bőhm Andrea, hogy nagyszerű lehetőséget kínál az önismeret, az önuralom és a testi-lelki egészség fejlesztésére. Az egy hónapos józanság segít rávilágítani, hogy hol tartunk az alkoholhoz való viszonyunkban, ahogy arra is, hogy a józanság milyen pozitív hatással van a mindennapi életünkre. Ne féljünk belevágni, akár sikerül, akár nem, sokat tanulhatunk, fejlődhetünk a kihívás tapasztalataiból – tanácsolta. 

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.