Pénteken kiderül, ki lehet Budapest főpolgármester-helyettese

A Főpolgármesteri Hivatal főigazgatója nem nyilatkozott, lapunk forrásai szerint azonban két jelöltet is bemutat Karácsony Gergely.

2024. 11. 20. 14:39
HZ1_5023
20241016 budapest kiss ambrus fovarosi onkormanyzat foigazgatoja politologus szakiro havran zoltan magyar nemzet Fotó: Havran Zoltán
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Fővárosi Közgyűlés és a főváros is köszöni szépen, jól van

– mondta el Kiss Ambrus a fővárosi önkormányzat szerdai háttérbeszélgetésén. A Főpolgármesteri Hivatal főigazgatója szerint a fentieket az is bizonyítja, hogy október óta két közgyűlés és hat bizottsági ülés volt, tehát továbbra is működőképes a főváros. A jövő szerdai Fővárosi Közgyűlés napirendjeivel kapcsolatban a politikus elmondta, a MET Oltalom Alapítvány két intézményének átvételére tesznek javaslatot. Ezek a 28 férőhelyes családok átmeneti otthona, illetve egy 64 férőhelyes női szálló a József Nádor téren. 

A Fővárosi Kormányhivatallal egyetértésben történik az intézmények fenntartóváltása, amelyre azért is van szükség, hogy a jövőben a fővároshoz kerüljön a hajléktalanok ellátásából származó normatíva

– emelte ki. A Főpolgármesteri Hivatal főigazgatója ugyanakkor elárulta, a VIII. kerületi Dankó utcában lévő szállókat továbbra is a MET Oltalom Alapítvány fogja üzemeltetni, egyenlőre nem tesznek javaslatot ezen intézmények átvételére. 

Mint ismert, a MET dolgozóit tavaly november óta a főváros cége alkalmazza, mert az Iványi Gábor nevéhez fűződő szociális ellátó a többmilliárdos állami támogatás mellett komoly fizetési gondokkal küzd. Július óta pedig a köztartozásaik miatt az összes bankszámlájukat inkasszálja az adóhatóság.

Korábban a Fővárosi Közgyűlés kormánypárti frakciója a MET Oltalom Alapítvány összes hajléktalanszálló intézményének átvételét kezdeményezte, azonban a közgyűlés balliberális többsége elutasította az indítványt. 

A legutóbbi adatok szerint 1395-en aludtak valamilyen menedékhelyen, ez 150 fővel több, mint tavaly ilyenkor

– mondta el Kiss Ambrus, majd kiemelte, jelenleg csaknem 1800 ágyas kapacitás áll rendelkezésre a fővárosban.

 

Ki lesz a főpolgármester-helyettes?

Kiss Ambrus a főpolgármester-helyettes személyével kapcsolatban a háttérbeszélgetés során nem nyilatkozott érdemben, ugyanakkor elmondta, pénteken nyilvánossá válik a főpolgármester-helyettes jelöltek listája. 

Ugyanakkor a Magyar Nemzet forrásai szerint a két jelölt Kiss Ambrus és Vitézy Dávid lesz. Kiss Ambrus jelenleg a főpolgármester-helyettesi feladatok ellátásáért felel, ugyanakkor a Fővárosi Közgyűlés két legnagyobb frakciója már előre jelezte, nem fogják megszavazni a politikus jelöltségét. Vitézy Dáviddal más a helyzet, lapunk forrásai szerint a Tisza Párt egyenlőre elkötelezett a volt főpolgármester-jelölt támogatása mellett. 

A következő közgyűlésen döntés születhet a felügyelőbizottsági tagságokkal kapcsolatban. Karácsony Gergely javaslatának érelmében a főpolgármesteri hivatal főmunkatársai lesznek a felügyelőbizottsági tagok 2025 májusának végéig. 

 

Januártól életbe lép a Duna-parti építési szabályzat

Kiss Ambrus a háttérbeszélgetésen elmondta, a Duna-parti építési szabályzat (DÉSZ)  januártól mindenféleképpen életbe lép, annak módosítása egy időigényes procedúra lenne. A Magyar Nemzet kérdésére válaszolva a Főpolgármesteri Hivatal főigazgatója elmondta, 

több olyan terület is van a fővárosban, ahol nincs közterülethasználati engedélye a hajósoknak, mégis kikötnek.

A volt főpolgármester-helyettes ugyanakkor kiemelte, hajózási munkacsoportot alakítottak, amelyben az átmeneti időszakról és a nehézségek kiküszöböléséről fognak tárgyalni. Korábban lapunknak a Magyar Hajózási Országos Szövetség (Mahosz) főtitkára, Varga Zsolt elmondta, másfél-két évbe telik a kikötők létesítése. Vagyis ha a szabályozás életbe lép és azt be is tartják, tartatják, akkor Budapesten januártól megszűnik a hajózás.

A szakember szerint jelenleg a DÉSZ számos törvényességi aggályt vet fel. Erre felhívta a figyelmet Budapest Főváros Kormányhivatala is, a főispán ugyanis jogi eljárást indított a Fővárosi Közgyűlés ellen, és fel is szólította a fővárost, hogy szüntesse meg a törvénytelenséget, amely abból fakadt, hogy a fővárosi önkormányzat nem fogadta be a kikötők működéséhez szükséges közterület-használatra vonatkozó kérelmeket. 

Azonban a főváros továbbra sem szüntette meg a törvénytelenséget.

Kiss Ambrus lapunk kérdésére válaszolva kiemelte, egyeztetéseket folytattak a DÉSZ és a hajók északra költöztetése kapcsán a IV. kerületi önkormányzattal. Azonban a XXII. kerület esetében a politikus már nem tudott ilyen egyeztetésekről beszámolni, annak ellenére, hogy a jelenleg, a főváros belső kerületeinek rakpartjai mentén horgonyzó, kikötött hajók jó részét Budafok-Téténybe kívánja száműzni a főváros. 

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.