Szénalapú szuperkondenzátorok: magyar–indiai áttörés az energiatárolásban

Villámgyors töltés és hatékony energiahasznosítás a Miskolci Egyetem fejlesztéseivel.

2024. 11. 27. 11:19
Jakarta, 2024. július 10.
A legénység tagja az OceanXplorer kutatóhajón az indonéz fõváros, Jakarta Tanjung Priok kikötõjében 2024. július 9-én. A Dalio Philanthropies amerikai alapítvány tudományos programjaként mûködõ OceanX hajója márciusban kezdett délkelet-ázsiai expedíciót Szingapúrnál, és várhatóan Malajzia felé veszi az irányt. A 87 méter hosszú hajóhoz két mélytengeri merülõegység tartozik. A vastag plexiablakú utaskapszula ezer méteres mélységig tud merülni, amelyrõl a legénységet nem szállító, kábelen távirányított egység felvételeket készít. Az utóbbi alján levõ kamerák és nagylátószögû fényképezõgépek a legparányibb tengeri élõlényeket is képesek megörökíteni egészen 6000 méteres mélységig. A legkorszerûbb technológiával felszerelt berendezés mintavételre is alkalmas, többek közt víz alatti vulkánokból.
MTI/EPA/Bagus Indahono
Fotó: Bagus Indahono
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Miskolci Egyetem és az indiai Indian Institute of Technology, Patna közös kutatása révén új szénalapú szuperkondenzátorokat fejlesztettek ki, amelyek forradalmasíthatják a megújuló energiák tárolását. Az eredményeket ipari felhasználásra is alkalmassá tették, és közös szabadalmi bejelentést készítettek.

A Miskolci Egyetem kutatói az AsiaNet Hungary Kft.-vel és indiai partnerekkel 2021-ben indították el azt a projektet, amelyben újszerű kondenzátoranyagok fejlesztésére vállalkoztak. „Olyan nagy hatékonyságú kondenzátoranyagok előállítását tűztük ki célul, amelyek újdonságot jelentenek nemcsak a nemzetközi szakirodalomban, hanem az ipari gyakorlatban is” – olvasható a közleményben.

 

A projekt során szénalapú nanoanyagokat – például grafént és nanocsöveket – alkalmaztak, míg az indiai partner plazmaszórásos technológiával készítette el a prototípusokat. A Miskolci Egyetem laboratóriumaiban vizsgálták a mikroszerkezeteket, majd az eredmények alapján javaslatokat tettek a fejlesztés további finomítására.

A kutatás sikerét az is jelzi, hogy a létrehozott szuperkondenzátorok nemcsak jelentős töltéskapacitással rendelkeznek, hanem gyorsan tölthetők és rövid idő alatt képesek leadni az energiát. 

Ez különösen fontos az akkumulátorok kiegészítésében és a megújuló energiát hasznosító rendszerekben

– tették hozzá.

A fejlesztések ipari alkalmazására részletes piackutatás is készült, amely segítheti a megújuló energiaforrásokhoz kapcsolódó erőművek tervezését. A miskolci kutatók és indiai partnereik közös szabadalmi bejelentése már folyamatban van, amely a nemzetközi ipar számára is iránymutató lehet.

 

 

Borítókép: Illusztráció (Forrás: MTI/EPA/Bagus Indahono)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.