A kormány és a nemzetiségek által az elmúlt évtizedben közösen végzett munka meghozta gyümölcsét az oktatásban, a nevelésben, a kultúrában, az önkormányzati és a támogatási rendszerben – jelentette ki Soltész Miklós a Nemzetiségekért díjak átadásán.
A legutóbbi népszámlálás eredményei szerint a 2011-es adatokhoz képest nagy arányban csökkent jó néhány nemzetiségnél a magukat annak vallók aránya, de „senki se ijedjen meg, mert a két felmérés kérdőíve és a kitöltési módja összehasonlíthatatlan” – mondta a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkára.
A számok helyett inkább azt kell nézni, hogy a kormány és a nemzetiségek által az elmúlt évtizedben közösen végzett munka meghozta gyümölcsét az oktatásban, a nevelésben, a kultúrában, az önkormányzati és a támogatási rendszerben
– emelte ki, hozzátéve, hogy ezt a munkát kell folytatni és erősíteni az összes nemzetiségi közösségben.
A háborúk és az abból fakadó nehézségek által okozott akadályokat is sikerült jól venni, az országos és a helyi önkormányzatok nagyszerű munkájának köszönhetően legyőzték az energetikai és gazdasági nehézségeket – jelezte az államtitkár.
Európa és a világ „szörnyű helyzete” a nemzetek közötti meg nem értésből, a nagyhatalmi ambíciókból, valamint a kisebbségek, nemzetiségek elnyomásából fakad
– vélekedett Soltész Miklós. Hozzátette: az utóbbi miatt volt fontos az Európai Unió Tanácsának magyar elnöksége alkalmából a Nemzeti kisebbségek helyzete az EU-ban címmel rendezett nemzetközi konferencia, amely után számos olyan visszajelzés érkezett, miszerint a magyar nemzetiségi politika követendő példa.
Magyarországon erős a nemzetiségi politika és erősek a nemzetiségek is, amelyek sokat tudnak segíteni a kétoldalú kapcsolatok ápolásában
– hangsúlyozta az államtitkár.
A díjat idén 12 embernek és egy szervezetnek ítélték oda. Elismerésben részesült mások mellett „Bódi” Varga Gusztáv, a Nagyecsedi Fekete Szemek együttes és a Fekete Szemek Zeneműkiadó alapítója és a Hodinka Antal Ruszin Tudományos Intézet.