A pénteki, kaliforniai földmozgás érdekessége, hogy az óceán alját nem fel-le, hanem oldalirányban mozdította el, így szerencsére jelentősebb vízhullám nem keletkezett – mondta a Vaolnak Kovács Gábor. Az ELTE BDPK Földrajzi Tanszék adjunktusa azonban elmondta, amikor megtudta a kaliforniai földrengést, megijedt, ugyanis az erőssége 7,0 volt a Richter-féle skálán, ami már pusztító erejű lehet.
Kaliforniában található a híres Szent András-törésvonal. Amikor legutóbb 1989-ben ebben a térségben földrengés történt, sokan életüket vesztették, megsebesültek. Aztán, amikor kiderült az epicentrum helye, megnyugodtam, de csak átmenetileg. A partoktól távol, az óceánban pattant ki a földrengés. Ez viszont cunamival járhat, a hatóságok azonnal kiadták a riasztást
– mondta.
Kovács Gábor kifejtette, a tegnapi földrengés a Szent András-törésvonal folytatásában történt, ahol a mélyben három kőzetlemez, az észak-amerikai, a Csendes-óceáni, valamint az úgynevezett Juan de Fuca feszül egymásnak. Az Észak-amerikai-lemez alá nyomódik a Juan de Fuca. A szakember szerint a következő évmilliók alatt ez utóbbi teljesen eltűnik, és betagozódik a nagyobb lemez alá.
Kiemelte: a földrengés hullámai másodpercenként körülbelül tíz kilométert tettek meg, Magyarországra tizenhárom perc alatt érkezett meg. A jeleit az érzékeny műszerek észlelték, a vassurányi állomás szeizmográfja is rögzítette a földrengés lökéshullámát –mondta.