Itt az ideje annak, hogy az európai parlamenti frakciók színt valljanak, ezért ma levelet küldünk a frakciók vezetőinek, különösképpen Manfred Webernek, az Európai Néppárt elnök-frakcióvezetőjének, akinek a magyarokról alkotott véleménye jól ismert – jelentette be Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter a Levél Brüsszelbe címmel tartott sajtótájékoztatón. A tárcavezető hangsúlyozta: a magyar kormánynak most egy újabb lépést tesz, Brüsszelnek pedig el kell mondania, hogyan érti a diszkriminációmentességet.
Most azért, mert valaki magyar egyetemista, nem jut hozzá a jogos jussához, az Erasmus-programhoz, vagy magyar kutatóként a Horizon-programhoz. Tudjuk jól, hogy tízből hét magyar nem ért egyet ezzel a döntéssel
– mutatott rá Hankó Balázs.
Sajátos brüsszeli autonómiaértelmezés
Felidézte: Brüsszel jogtalanul zárta ki a magyar diákokat az Erasmus-programból és a magyar kutatókat a Horizon-programból két évvel ezelőtt. Magyarország több mint egy évvel ezelőtt küldte meg Brüsszelnek a kifogásolt törvénnyel kapcsolatos, előzetesen végigtárgyalt módosítási javaslatokat, azóta is számtalanszor egyeztettek, de hivatalos választ nem kaptak. Egy hónappal ezelőtt fogadta el az Országgyűlés azt a törvényjavaslatot, amellyel rendezték a kuratóriumi összeférhetetlenség kérdését és a kuratóriumi tagság időtartamára vonatkozó előírásokat.
A miniszter leszögezte: tisztázni kell az autonómia kérdését is.
Brüsszel azt tekinti autonómiának, hogy ki akarják zárni a magyar kuratóriumokból a magyar egyetemek rektorait és professzorait, valamint nemzetközi NGO-k javaslata alapján akarnak a kuratóriumokba jelölteket küldeni.
Ezenfelül azt a közel 45 ezer külföldi diákot is kizárják az Erasmus-programból, akik itt vannak Magyarországon a hazai diákok mellett. – Magyarország az autonómiára úgy tekint, hogy büszke a magyar egyetemek rektoraira és professzoraira, akiktől azt várjuk, hogy legyenek a magyar kuratóriumok tagjai – fogalmazott Hankó Balázs.
Szüntessék meg a magyarok elleni diszkriminációt!
Hozzátette, ezért nem vártak Brüsszelre és indították el a Pannónia-programot, amelynek első félévében háromezren vehetnek részt, hétszáz résztvevő már haza is érkezett, nyolcszázan pedig jelen pillanatban a világ vezető egyetemein tanulnak ennek részeként, illetve a többiek pályáztatása is zajlik. A Pannónia-programból nemcsak a magyar egyetemisták részesülhetnek, hanem azok az európai uniós egyetemisták is, akik a magyar egyetemeken tanulnak. Hankó Balázs arra kérte az uniós parlament frakcióvezetőit és Manfred Webert, hogy szüntessék meg azt a diszkriminációt, amelyet a magyar egyetemistákkal szemben alkalmaznak. – A magyar kormány az elmúlt években és most is megtette azt, amit a magyar érdek megkövetelt – fogalmazott.
Ezenfelül lényeges dolognak nevezte, hogy nem csak a magyar kormány lépett ebben a kérdésben, hanem hat magyarországi egyetem is perli Brüsszelt.
Fontos azt tudni, hogy ebben a bírósági eljárásban a magyar egyetemekkel szemben az Európai Parlament (EP) Brüsszel oldalán avatkozott be a bírósági eljárásba.
– Milyen jogon teszi ezt az EP, ilyen diszkriminációt alkalmazva a magyar egyetemisták és kutatók ellen? – kérdezte a magyar miniszter az európai uniós parlamenti frakcióvezetőktől.