A fény szerepe a hangulatteremtésben
A fény jelentősen befolyásolja, hogy hogyan érzékeljük a környezetünket, sőt akár az energiaszintünket és az érzelmeinket is képes alakítani. Gondoljunk csak a természetes fényre – egy napsütéses napon sokkal vidámabbak vagyunk, míg a szürke, tompa fény álmosít és sokakat akár rosszkedvűvé is tesz. Nincs ez másképp a beltéri, mesterséges fényforrások esetén sem.
Az egyik legfontosabb szempont a színhőmérséklet
A hideg, meleg és semleges fény más-más tevékenységekhez és helyiségekbe ajánlott.
Így érdemes tervezni:
· A meleg fény (2700–3000 K) jó választás a nappaliba, hálószobába, de akár az étkezőbe is. Segít ellazulni, kellemes, barátságos, meleg hatást kelt a beszélgetések vagy akár az étkezés során.
· A semleges fény (3500–4000 K) ideális a konyhába és akár az otthoni irodába is. Elősegíti a fókuszált, feladatorientált munkavégzést és növeli a produktivitást.
· A hideg fény (5000–6500 K) szintén nagyszerű lehet az irodába, de akár a műhelybe is. Csökkenti a szem megerőltetését, mivel javítja a legapróbb részletek láthatóságát. Emiatt érdemes akár a fürdőszobába is hideg fényű lámpatestet szerelni a tükör fölé a kozmetikai feladatokhoz és testápolási rutinhoz.
Ma már rengeteg olyan LED-lámpa elérhető, amelyen állítható a színhőmérséklet, de a fény intenzitása is. Többfunkciós helyiségekbe ezért érdemes lehet ilyen lámpafajták közül válogatni.
A lámpák elhelyezése is számít
A különböző fényforrások kombinálásával úgynevezett réteges világítási mintát építhetünk fel egy-egy helyiségben. Az elengedhetetlen mennyezeti világítás mellett nagyszerű hangulatot teremtenek az állólámpák, asztali lámpák, vagy a beépített rejtett megvilágítások, amelyekkel a helyiség egy-egy lényeges pontját emeljük ki. A többszintű világítás arra is lehetőséget ad, hogy egy multifunkciós helyiséget teljesen átváltoztassunk az éppen használt funkciónak megfelelően.
Jó példa erre, ha egy teret nappalinak és irodának is használunk vagy akár éjjel itt is alszunk. Ilyenkor a nap elején a munkához szükséges semleges fényhőmérsékletre állíthatjuk a mennyezeti LED-lámpát, bekapcsolhatjuk az íróasztal melletti hideg fényű asztali lámpát. Délután a LED-lámpa színhőmérsékletét melegre állíthatjuk, fényerejét levehetjük a melegebb, pihentető hatás érdekében. Este pedig már csak a spotlámpákkal világítjuk meg a vitrint, műtárgyakat és bekapcsolunk egy állólámpát a még teljesebb ellazuláshoz, esti filmezéshez. Minden egyes világítási sémával eltérő hatást érhetünk el, mintha más helyiségben lennénk.
Hogyan alakítsuk az otthonunk stílusát a lámpák segítségével?
A lámpák ma már ezernyi stílusban, méretben és formában elérhetőek, amelyek mindegyike hozzájárul az otthonunk összképéhez. Íme pár tipp a lámpák kiválasztásához:
· Először határozzuk meg, hogy milyen típusú lámpákra lehet szükség az adott helyiségben. Ha több funkciós a tér, akkor érdemes az előbb említett réteges világítási tervet kialakítani.
· Ha ez megvan, gondoljuk át, milyen stílus illik leginkább a helyiségbe. Ma már a letisztult, minimalista formatervezésű lámpáktól egészen a vintage vagy rusztikus stílusig ezernyi lehetőségünk van választani.
· Ne féljünk kitűnni a tömegből! Érdemes a helyiségben egy statement darabot is elhelyezni – lehet ez egy szoborszerű állólámpa, egy színes feltűnő lámpabúra vagy egy különleges, kézzel készített darab. Bár ezek ára magasabb, egy-egy ilyen látványelem szinteket emelhet az otthonunk stílusán.
· Ma már a stílusokat is keverhetjük! Jó példa erre a vintage és modern vonalú lámpák kombinálása, amely dinamikus, stílusosan eklektikus hangulatot teremt.
Összefoglalva a fentieket, a lámpáknak óriási a szerepe a megfelelő hangulat és stílus megteremtésében. Bár elsőre ijesztő lehet a rengeteg modell közül válogatni, a munka megéri a befektetett energiát, otthonunk még kényelmesebbé és melegebbé válik. (x)
Képek forrása: fizz.hu