Az MH 1. Tűzszerész és Folyamőr Ezred szombat reggel közösségi oldalán számolt be arról, hogy egy második világháborús gránát került elő Balkány külterületén. Az országos portálok is lehozták a nem mindennapi hírt a propagandagránátról, ami 80 évig pihent a földben. Annak azonban kevesen jártak utána, mikor és hogyan találták meg a robbanóeszközt. Felvették a kapcsolatot a bejegyzés írójával, Gajdos Milán főhadnaggyal, akitől megtudták: egy közel hét évvel ezelőtti esetet osztottak meg a Facebookon.
A gránátból hiányzott a gyújtószerkezet
– A Magyar Honvédség tűzszerész ügyeletére 2018 januárjában érkezett rendőrségi bejelentés arról, hogy Balkány külterületén feltételezett robbanóeszközt találtak. Ezt követően a helyszínre érkezett a Magyar Honvédség 1. Tűzszerész és Folyamőr Ezredének egyik tűzszerész járőrparancsnoka, aki megállapította, hogy egy 122 milliméteres, gyújtószerkezet nélküli tüzérségi gránát került elő. Katonánk tüzetesen megvizsgálta az eszközt, ami eltérő külső jegyeket mutatott a gyakran előkerülő repesz- vagy kumulatív gránátoktól. A járőrparancsnok biztonságosan szállíthatónak ítélte meg a robbanóeszközt, amelyen viszont látható volt az is, hogy nem lőtték ki a második világháborús harcok során – ismertette a Szon.hu megkeresésére Gajdos Milán főhadnagy, a MH 1. Tűzszerész és Folyamőr Ezred kommunikációs tisztje.
– A protokoll szerint eljárva a járőrparancsnok jelezte Kelemen Ferenc főtörzsőrmesternek, alakulatunk egyik mester tűzszerészének az esetet, majd a katonák a robbanóeszközt a Magyar Honvédség központi gyűjtőhelyére szállították, ahol el is különítették azt a többi lövedéktől. Alakulatunk mester tűzszerésze személyesen megvizsgálta a gránátot, és a gondosan megtisztított robbanótest egyedi külső jegyei alapján ő már sejtette, hogy itt egy speciális lövedékről van szó, amely szó szerint titkokat rejthet magában. Javasolta a biztonságos szétszerelését mechanikus eszközökkel, amely néhány hónap múlva biztonságos körülmények között meg is történt a tatárszentgyörgyi robbantási területen.
Ekkor szakszerűen felnyitották a tűzszerészek a gránát köpenyét, óvatosan eltávolították a robbanóeszköz fenéklemezét, és várakozásuknak megfelelően egytekercsnyi papírra bukkantak a robbanótest gyomrában, ahonnan még újabb két tekercs is előkerült az első mögül.
– A megsárgult papírok közel 80 évet töltöttek el egy A462-es típusú szovjet propagandagránát belsejében. Amikor ezredünk tűzszerészei finoman leválasztottak egy besárgult pergament a tekercsekről, német nyelvű, nyomtatott szöveg tárult eléjük. Ezek voltak lényegében a röplapok, amelyek a propagandagránát gyomrába voltak betöltve – közölte Gajdos Milán.
Sosem szabad megfogni a robbanóeszközt
Az MH 1. Tűzszerész és Folyamőr Ezred kommunikációs tisztje elmondta:
Ha bárki robbanótestnek vélt tárgyat talál, köteles azt bejelenteni a rendőrségnek.
– Nem szabad ezeket az eszközöket megfogni, de ha valaki mégis kézbe veszi, akkor szépen, finoman, óvatosan vissza kell helyezni az eredeti pozíciójába, ezt követően el kell távolodni a helyszíntől és megtenni a rendőrségi bejelentést. A hatóság egyfajta előszűrőként megvizsgálja, hogy valóban egy katonai eredetű robbanóeszközt találtak-e. Ha erről van szó, akkor ők teszik meg a vonatkozó kormányrendelet szerint a bejelentést a Magyar Honvédség tűzszerész ügyeletére, és ezt követően ezredünk tűzszerész katonái a helyszínen kezelik majd az adott robbanóeszközt vagy robbanóeszközöket – közölte.