Megdőlhetnek a rák terjedéséről szóló korábbi elméletek egy nemzetközi kutatócsoport felfedezése szerint. A legújabb kutatás alapján a daganatos szövettömeg minden részén intenzív sejtosztódás zajlik, és ez a folyamat nem kizárólag a tumor külső rétegeire koncentrálódik. Forradalmasíthatja az új felismerés a daganatos betegségek evolúciójának megértését és kezelésének módját.
A Kölni Egyetem és a barcelonai Genomikai Szabályozás Központjának (CRG) kutatói új megvilágításba helyezték a daganatok növekedésének dinamikáját. Az eLIFE folyóiratban publikált tanulmány szerint a daganatos szövettömeg egyenletesen növekszik, ellentétben azzal a több mint 50 éve fennálló nézettel, miszerint a gyors sejtosztódás kizárólag a külső rétegekre jellemző – írja az Origo az EurekAlert tudományos portálon megjelent közlemény alapján. Ez a felfedezés alapjaiban formálhatja át mindazt, amit a daganatos betegségekről tudunk.
Eredményeink azt mutatják, hogy a daganat egyenletesen aktív struktúra, nem pedig kétsebességes entitás, ahol a felszínen gyors, a magban pedig lassú sejtosztódás zajlik
– magyarázta Donate Weghorn, a tanulmány társszerzője.
A kutatók térbeli genomikai módszereket alkalmaztak, amelyek lehetővé tették, hogy pontosan feltérképezzék a daganatok különböző részeinek genetikai mutációit. Több száz májdaganat-mintát elemeztek, és kifejlesztettek egy módszert a mutációk terjedési irányának meghatározására a vizsgálatok során.
Elképesztően új felfedezésre tettek szert a kutatók, ugyanis az eredmények alapján kiderült, a mutációk nem a daganatok peremén összpontosulnak, hanem egyenletesen oszlottak el a tumor belsejében. Virtuális daganatok növekedési mintázatait is modellezték számítógépes szimulációk segítségével, és összehasonlították azokat a valós adatokkal. Az egyenletes térfogati növekedés modellje jobban illeszkedett a valós mintákhoz, mint a felszíni növekedés modellje.
A kutatás rávilágít arra, hogy a daganatok belső evolúciója – az állandó sejthalál és -megújulás révén – megnyithatja az utat az agresszív mutációk és terápiás rezisztencia kialakulása előtt. Ugyanakkor a tanulmány korlátozott, mivel elsősorban a májdaganatokra, és azok korai növekedési szakaszaira fókuszál.
A felfedezés pontosabb megértése érdekében a kutatók távlati céljai között szerepel a többi ráktípus vizsgálata és az előrehaladott daganatok mutációinak részletes elemzése.
A késői stádiumú mutációk vizsgálata további betekintést nyújthat abba, hogy ezek hogyan járulnak hozzá a terápiák eredménytelenségéhez”
– tette hozzá Johannes Berg, a kutatás társszerzője.