Csalás, információs rendszer felhasználásával elkövetett csalás és pénzmosás miatt folytatott nyomozást a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) gazdasági bűnözés elleni főosztálya – közölte a Police.hu. A rendőrség tájékoztatása szerint a felderítésben közel egy éven át a Nemzeti Védelmi Szolgálat (NVSZ) is aktívan részt vett.
A közleményben a rendőrség kifejtette, hogy a bűnszervezet tagjai banki ügyintézőnek kiadva magukat hívtak fel embereket, és hamis történetekkel tévesztették meg őket. „Azt állították, hogy bankszámlájukhoz idegenek próbálnak hozzáférni, és arra kérték az áldozatokat, hogy maguk utalják el pénzüket a csalók által megadott számlaszámokra” – írták.
A bűnözők más esetekben távoli hozzáférést biztosító applikációk – például AnyDesk és Supremo – telepítésére vették rá a sértetteket, így megszerezték a bankszámlák feletti irányítást. Az így kicsalt pénzt bűntársaik számláira utalták, akik ezekhez a pénzekhez bankszámlát biztosítottak, pénzmosást követtek el. A BRFK szerint az ügyekben összesen 82,5 millió forintos kár keletkezett.
A rendőrség november 19-én több hatóság közreműködésével csapott le a bűnbandára. „Az országos akció során 25 helyszínen tartottak kutatást, és több százmillió forint értékű készpénzt, informatikai eszközöket és iratokat foglaltak le” – áll a közleményben. Az egyik budapesti irodahelyiségben, ahol a csalásokból származó pénzt tárolták, 241 millió forint értékű különböző valutát találtak.
A rendőrök négy gyanúsítottat vettek őrizetbe, köztük egy 30 éves ukrán–magyar állampolgárságú férfit, egy 33 éves budapesti férfit és egy 22 éves kárpátaljai ukrán állampolgárt. „Tőlük további tízmillió forintot foglaltak le és zároltak számláikon” – tette hozzá a BRFK.
A nyomozás hatékonyságát a Mátrix Projekt segíti, amely 2024. február 1-je óta működik a BRFK, a KR Nemzeti Nyomozó Iroda és az NVSZ együttműködésében. „A projekt célja az online csalások elleni küzdelem és a bűnszervezetek felszámolása” – hangsúlyozta a rendőrség.