– A turisták határon való átlépése egyszerűbb lesz, az utazásuk komfortosabbá válik, ami növelheti a látogatószámot – mondta a Beolnak Románia schengeni csatlakozásáról a határmenti Gyula polgármestere.
Görgényi Ernő hozzátette: a 2011-ben uniós pályázatból létesített dénesmajori határátkelő napi szinten működhet, így két határátkelő lesz a város közigazgatási területén.
A változás ezen felül a határon túli magyarság szempontjából óriási előrelépést jelent
– mutatott rá.
Felhívta a figyelmet azonban arra, hogy Románia csatlakozása a rendőrség számára kihívást jelent majd. Jelenleg is járnak át Romániából gyűjtögetni lomokokat, ami előfordult már, hogy lopással párosult.
Az így megszerzett dolgokat, például biciklit ki akarták vinni az országból, de azzal fennakadtak a határnál az ellenőrzésnél. A rendőrség számára kihívást jelent majd ennek a kontrollálása
– fogalmazott.
Románia csatlakozása a schengeni övezethez azt is jelentené, hogy január 1-jétől a magyar-román határon nem kell már megállni gépjárművel. Ez az ingázóknak, akiknek mindkét országban van érdekeltsége, hatalmas könyítést jelent.
A Battonyán élő, ezekben a napokban (minden nap) ingázó Jakab József számára például időmegtakarítást. A Beolnak a férfi elmondta, párjával kürtőskalácsokat készít, az aradi karácsonyi vásárban árulják január 15-éig.
Mindennap átlépjük Battonyánál a határt, hogy a túloldalon kínáljuk termékeinket. Ez már így zajlik sok éve. Ismernek bennünket itt is, ott is, hiszen az eltelt évek során sok finomsággal megleptük a vevőinket
– mesélte Jakab József.