Szalmát az asztalra, morzsát a kincsek közé – ezt tanítja a régiek karácsonya

Hagyományos ételek a karácsonyi asztalon.

2024. 12. 27. 16:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Karácsonykor nagy gondot fordítunk az ünnepi asztalra: legtöbben fehér abrosszal terítenek, előveszik a szebb tányérokat és persze sütnek-főznek, hogy finomságokat kínálhassanak a családnak, a vendégeknek. Egykor nemcsak az ételek kiválasztásában, de az asztalra helyezett tárgyak megválasztásában is szerepe volt a népi hiedelmeknek, az alapanyagok és egyéb eszközök szimbolikus jelentéstartalmának. Bár ezeket mára többnyire elfelejtettük, a hagyományok egy része még velünk él. Méltó tiszteletadás lehet őseink előtt, ha tudatosítjuk, ők mit miért csináltak.

Hagyományos ételek a karácsonyi asztalon

Az ünnepek alatt fogyasztott étkek közül a hagyomány szerint a mákos guba jó házasságot hozhat, a dióból jövendölni lehet, az alma pedig a család összetartozását jelképezi – írja a Mindmegette. A dió és a mák egyebek mellett a gazdagság, jólét jelképeiként szolgáltak, ahogyan a hal megszámlálhatatlanul sok pikkelye is – nem véletlenül került az sem az asztalra. Egyébként a halat egykor hagyományosan 24-én este ették, ami még böjti napnak számított.

A karácsonyi morzsát, ami a bőséges és jellegzetes karácsonyi étkek után maradt, nagy becsben tartották, mert bűvös erőt tulajdonítottak neki. A morzsa a „két karácsony közén”, vagyis Vízkeresztig az asztalon maradt, majd az abroszba kötve eltették, és mint varázserejű tárgyat használták például gyógyításra.

Ételen túl: aminek még helyet adtak az ünnepi asztalon

Egykor a magyarok a karácsonyi asztalra szalmát, szénát vagy búzaszemeket hintettek, az asztal alá pedig munkaeszközöket helyeztek. A hagyomány szerint a szalma Jézus születésének körülményeire, a szerszámok Jézus nevelőapjára, az ács Szent Józsefre utalnak. A karácsonyi szalmát és búzát a termékenységvarázslás hitével az állatoknak adták, az ünnepek alatt mágikus erejűvé vált munkaeszközök és tárgyak pedig a következő esztendei bőséget, jólétet biztosították.

A hagyományos ételek és a karácsonyi asztallal kapcsolatos egyéb rituális cselekedetek más népek kultúrájában is megtalálhatók, és mind az antik hagyományokban gyökereznek, a következő évi bőség és egészség elnyerését szolgálják.

 

Borítrókép: Illusztráció (Forrás: Pexels)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.