Több, a menekültek elhelyezését biztosító intézmény bezárását is előirányozta a Fővárosi Önkormányzat. Glonicz László, a Hátrányos Helyzetű Családok Országos Egyesületének elnöke lapunknak elmondta, két intézmény bezárása is napirenden van.
Egyeztettünk a szállók bezárásával kapcsolatban Szentirmai Judittal, Karácsony Gergely kabinetfőnökével, aki elmondta, hogy a Fonyódon működő hajléktalan-ellátó intézményben tartózkodó nyolc család el lesz helyezve a Gyáli úti telephelyen. Az összevonást azzal indokolták, hogy az állam már nem támogatja az Ukrajna bizonyos régióiból érkezők ellátását
– emelte ki Glonicz, majd hozzátette, ennek eredményeként még zsúfoltabbá válhat a Gyáli úton található menekülteket ellátó intézmény, amelyben már jelenleg is áldatlan állapotok uralkodnak.
A kilakoltatási moratórium egyértelmű és világos, kilakoltatni senkit nem lehet április 15-ig. Ez a jogszabály vonatkozik a menekültekre is, vagyis az nem fordulhat elő, hogy bármelyik menekült családot az utcára tegye a főváros
– tette hozzá a szervezet elnöke, akinek információi szerint a Fővárosi Önkormányzat több menekült családot is utcára tenne, ha erre lehetősége lenne.
A menekültszállások megszüntetésével kapcsolatban lapunk megkereste a Fővárosi Önkormányzatot. Arra voltunk kíváncsiak, hogy Budapest valóban bezárja-e a menekültszállások jó részét, illetve tényleg további elhelyezés nélkül utcára tennének több menekült családot is. A Fővárosi Önkormányzat válaszában kiemelte, a csütörtöki napon telefonon is megkereste őket Glonicz László, a Hátrányos Helyzetű Családok Országos Egyesületének vezetője.
Elnök urat tájékoztattuk arról, hogy a hozzá eljutott információk tévesek, a Fővárosi Önkormányzat senkit nem szándékozik elhelyezés nélkül utcára tenni a fonyódi szálláson élő családok közül
– emelte ki válaszában a Karácsony Gergely vezette önkormányzat, majd hozzátették, az ukrajnai háború kitörése óta hét szálláshelyen, több mint 450 férőhely biztosításával fogadtak a menekülteket, főleg családokat. Az elmúlt két és fél év alatt a szálláshelyeken összesen 2856 fő tartózkodott hosszabb-rövidebb ideig, összesen több mint 270 ezer vendégéjszakára biztosítottak szállást.
A háború elhúzódása és a támogatási csatornák beszűkülése miatt a fővárosi szálláshelyeken tartózkodók közül sokan továbbmentek Európa más országaiba, illetve sikeresen integrálódtak a helyi közösségekbe, albérletekben élnek a tömegszállások helyett. Új családok az elmúlt hónapokban csak ritkán érkeznek már. A fővárosi szálláshelyek igénybevétele csökken, így mára csak négy szálláshely üzemel
– írták. Az önkormányzat szerint a szállókon tartózkodók létszáma a továbbiakban nem indokolja mind a négy szálláshely fenntartását és folyamatos üzemeltetését, éppen ezért a fonyódi szálláshely bezárása is szerepel a mérlegelendő opciók között, azonban nincs konkrét céldátum az intézmény bezárására. A Fővárosi Önkormányzat emellett lapunkkal közölte, a jelenlegi adatok alapján a most nyitva tartó négy szálláshely összevonásával tartósan két nyitva tartó szálláshellyel terveznek.
Az összevonásokat annak ellenére teszik meg, hogy egy, a Fővárosi Önkormányzat alkalmazásában álló, egykori munkavállaló nemrég lapunknak elmondta, a főváros gyáli úti menekültszállásán jelenleg is szinte élhetetlen állapotok uralkodnak, és rendkívül nagy a zsúfoltság, sokszor többgenerációs családok is kénytelenek egyetlen szobában meghúzni magukat, miközben csaknem kilencven emberre mindössze négy mosdó jut.