Az alapvető jogok biztosa szerdán levélben fordult Emily O’Reilly európai ombudsmanhoz a magyar hallgatók és kutatók Erasmus+ és Horizont programokból való kizárása miatt, hogy vizsgálatot kezdeményezzen – közölte az MTI.
A magyar egyetemi hallgatókat és kutatókat két éve zárták ki az Erasmus+ és a Horizont programokból. Azonban mindkét program fontos lenne, hiszen az Erasmus+ program lehetőséget nyújt a hallgatóknak, hogy nemzetközi tapasztalatokat szerezzenek, míg a Horizont Európa program a kutatások és innovációk finanszírozásával járul hozzá a közös európai tudományos célok eléréséhez.
Az alapvető jogok biztosa szerint az Erasmus+, valamint Horizont programhoz való hozzáférés korlátozása nemcsak a magyar hallgatók, kutatók jogainak, hanem az európai alapértékeknek és céloknak, így az egyenlőség és a szolidaritás elvének is ellentmond.
Kozma Ákos különösen fontosnak nevezte a magyar hallgatók és kutatók hozzáférésének helyreállítását ezekhez a programokhoz, mivel a korlátozások már rövid távon hátrányosan befolyásolják Magyarország és az európai uniós közösség tudományos, oktatási és kulturális fejlődését.
Az alapvető jogok biztosa azt is kérte az európai ombudsmantól, hogy fontolja meg az érintett felek közötti párbeszéd előmozdítását annak érdekében, hogy a magyar hallgatók és kutatók ismét – más uniós tagállamok polgáraival megegyező módon – teljeskörűen élhessenek az Erasmus+ és a Horizont programokkal.