A karácsonyi időszakban – de egyre inkább már a mindennapokban is – sokszor előkerül az a kérdés, hogyan lehet visszavinni a boltba a nem tetsző ajándékokat, esetleg más termékeket. Manapság egyre több bolt dönt úgy, hogy üzleti megfontolásból valamilyen „meggondolási lehetőséget” biztosít a hibátlan termékekre. De az sem mindegy, hogy a terméket személyesen vagy online vásároltuk.
A Veszprém Vármegyei Hírportál a Fogyasztóvédők Magyarországi Egyesületének segítségével összeszedte, mik a legfontosabb tudnivalók a személyesen vásárolt termékek visszavételével kapcsolatban.
A köztudatban sokszor még erősen élhet a kilencvenes években alkalmazott szabályozás, amely szerint ha a vevő meggondolta magát, akkor bizonyos időn belül vissza kellett venni tőle az árut. Ezt azonban már régóta nem köteles megtenni a kereskedő. Ma már az üzleten múlik, hogy visszaveszik-e, visszacserélik-e a termékeiket, hiszen ezzel a lehetőséggel előnyre is szert tudnak tenni a vásárlóknál.
De alapvetően semmi nem kötelezi arra az üzleteket, hogy a boltban vásárolt, nem hibás terméket visszafogadják.
Ez azt jelenti, hogy ha például az üzletben megvásárolt ruhának csupán a mérete vagy a színe nem megfelelő, vagy esetleg két egyforma kávéfőzőt kaptunk, akkor nem biztos, hogy visszacserélik, és visszaadják az árát. Amennyiben erre mégis vállalást tesz az üzlet, akkor köteles betartani, különben megtévesztő kereskedelmi gyakorlatot követ el.
A vállalás feltételeit – a nem hibás termék visszavitelére – az üzlet határozza meg. A leggyakoribb ilyen feltétel a vásárlást igazoló nyugta, számla megtartása és bemutatása.