A családtámogatási rendszer minden élethelyzetben segíti a családok előrelépését, anyagi biztonságát, a magyar gazdaság a gazdasági semlegesség miatt tud erősödni, ami
előrelépést jelent a fiataloknak, családoknak, nyugdíjasoknak és vállalkozásoknak
– mondta Hankó Balázs a nemzeti konzultációban szereplő, családokat érintő intézkedések kapcsán.
A kulturális és innovációs miniszter kedden a köztelevízióban közölte, az idei költségvetés 754 milliárd forintot biztosít a családi adókedvezményre és más juttatásokra, amelyek anyagi biztonságot jelentenek a családoknak. – Július 1-jétől egy gyermek esetében 10-ről 15 ezer, két gyermek esetén 40 ezerről 60 ezer, három gyermek esetén 99 ezerről 148 500 forintra nő a családi adókedvezmény összege. 2026. január 1-jétől a kedvezmény 20 ezer, 60 ezer és 198 ezer forintra emelkedik – mondta a miniszter, hozzátéve, a kormány arra is figyel, hogy egyensúly legyen a munka és a család között.
– A törekvés a családpolitika fókuszában van, és 2024-ben a magyar uniós elnökség egy ajánlása erre vonatkozott
– tette hozzá.
Mint mondta, a nemzeti konzultációban 98 százalékos támogatása volt a 13. nyugdíjnak, amelyet állandósítanak, így ezt a kormány minden év februárjában biztosítja. Emellett az idén februárban esedékes nyugdíjemelés egy átlagos nyugdíj esetében éves szinten akár 90 ezer forintot is jelenthet.
– Az idősek tisztelete és megbecsülése alapvetően fontos, társadalmunk lényeges eleme. Az idei költségvetésben a nyugdíjakra és a nyugdíjszerű juttatásokra 7200 milliárd forint áll rendelkezésre – mondta Hankó Balázs.
Beszélt arról is, hogy előre kell lépni a fiatalok lakhatási problémáinak megoldásában. Közölte,
a 35 év alatti fiatalok havi 150 ezer forint, évente 1,8 millió forint lakhatási támogatáshoz juthatnak a munkáltatótól.
A vidéki otthonfelújítási programot nem csak fiatalok vehetik igénybe, a hárommillió forint támogatást hárommillió forint önerő mellett csaknem háromezer településen igényelhetik a családok. – A kormány kollégiumfejlesztési programot is indít, erre és a lakásfejlesztésre 200 milliárd forint áll rendelkezésre. Új, hogy január 1-jétől elérhető a munkáshitel, amely a 17 és 25 év közötti fiatalok munkakezdését támogatja kamatmentesen 4 millió forinttal, 10 éves törlesztéssel – emlékeztetett a miniszter, hozzátéve, hogy a munkáshitel családpolitikai vonatkozása, hogy az igénylő első gyermekének születése után 2 év halasztást kap a törlesztésben, a második gyermek esetén a hitel felét, a harmadik gyermek után teljes összegét elengedik. Elmondta, a kollégiumokban jelenleg 46 ezer férőhely van, és többszörös a túljelentkezés.
– Első lépésben Budapesten épül diákváros legalább 12 ezer kollégiumi hellyel, és a nagy egyetemi városokban is segítséget nyújtanak a kollégiumoknak
– fűzte hozzá.
Szavaiból kiderült az is, hogy a nemzeti konzultáció kérdéseire érkezett válaszok 99 százaléka szerint szükség van a családi adókedvezmény megduplázására. Mint mondta, 2010 óta a családi adókedvezménynek köszönhetően 4400 milliárd forint maradt a családoknál. Felhívta a figyelmet, hogy a Szép-kártyán lévő összegeket lakásfelújításra, a nyugdíjpénztári megtakarításokat pedig ingatlanvásárlásra is lehet fordítani. Szólt arról is, hogy a családok egyre jelentősebb részben a középosztályban erősödnek. Felidézte, hogy a konzultáció válaszadóinak 97 százaléka mondta azt, hogy a kormány ne a multicégeket, hanem a magyar kis- és középvállalkozásokat támogassa.
– A kkv-k számára a Demján Sándor-programban 1410 milliárd forint áll rendelkezésre, amit 131 milliárd forint innovációs támogatással egészítettünk ki.
Jelenleg minden harmadik kkv végez innovációt, a cél az, hogy minden második vállalkozás vegyen részt innovációban. Ha erősödnek a vállalkozások, a családok, a fiatalok is előre lépnek, az idősek vigyáznak ránk, az egyértelmű megerősödést jelent a középosztálynak – mondta a miniszter.