Amíg tartanak a hűvös hónapok, érdemes időt fordítani a radiátorok tisztán tartására, megfelelő működésük ellenőrzésére, ugyanis ezzel egyszerre spórolhatunk energiát és pénzt is – írja a Metropol.
A hő áramlását akadályozhatja a por és a szennyeződés, így kevesebb hatékonysággal működhet a radiátor. Ezért
elengedhetetlen rendszeresen takarítani a melegítőtesteket, amivel növelhetjük a hatásfokot és gyorsabban melegíthetjük fel a helyiségeket.
Amikor takarításra kerül sor, fontos, hogy a radiátor hideg legyen, hogy elkerüljük a forró levegővel való találkozást és az esetleges sérüléseket. Kapcsoljuk le a készüléket, és várjunk, amíg lehűl a rendszer.
Portörlővel, mikroszálas kendővel vagy egy puha kefés porszívófejjel töröljük le az eszköz külső részeit, a tetejét, valamint a széleket, ahol a por összegyűlhet. A radiátor bordái között is sok szennyeződés rakódhat le. Utóbbi tisztításához használjunk radiátortisztító kefét vagy hajszárítót, ami segít kifújni a port.
Így takarítsuk ki a radiátor belsejét
Amennyiben a berendezés típusa ezt engedi, szedjük le a radiátor tetején lévő rácsot, majd porszívózzuk végig a felső részt, és alulról is végezzük el ugyanezt a műveletet.
Ha a radiátor alja és teteje is egyformán meleg mindenhol, de még mindig nem olyan meleg a lakás, mint korábban, akkor alaposabb tisztításra van szükség.
Speciális, magas nyomású mosóval kitisztítható a radiátor konvektorlemezei között felhalmozódott kosz anélkül, hogy le kellene szerelni.
A hűvös radiátor iszaplerakódást is jelezhet. A fűtési rendszer alapos átmosásához szakemberre van szükség, aki speciális géppel és vegyszerek segítségével megtisztítja a fűtéscsöveket és a radiátorok belső részét a lerakódott rozsdától és vízkőtől.
Mindez megelőzhető, ha a rendszerbe korróziógátló folyadékot töltünk, valamint mágneses és mechanikai szűrőket is telepítünk.