– A politikai szabályok ilyen jellegű kiforgatását csupán jóindulattal nevezném szavazásnak – mutatott rá Magyar Péter szavazása kapcsán a Századvég Intézet tudományos igazgatója. Ifj. Lomnici Zoltán rámutatott:
ezzel azt a hamis látszatot keltjük, hogy a parlamenti vagy éppen EP-mandátumok sorsáról bármilyen szervezetlen formában megkérdezhetünk bárkit, az közjogi vagy akár közpolitikai hatással bír.
Az igazgató leszögezte: ez nincs így, a Facebook-szavazások ilyen típusú relevanciával nem rendelkeznek, „például a szavazáson részt vevő profilok ellenőrizhetetlensége miatt sem”.
Mint arról lapunk beszámolt, Magyar Péter hétfőn szavazást indított arról, hogy továbbra is EP-képviselő maradjon-e. A szavazás kedden este hét órakor zárult volna le, azonban mindenféle magyarázat nélkül meghosszabbította szerda délig a határidőt, aminek lejártával nagy sikernek nevezte az eredményt. A Tisza Párt elnökének „osztatlan sikerét” azonban többen is másképp látták, például Deutsch Tamás fideszes európai parlamenti képviselő adathalászatra hívta fel a figyelmet.
A botrány, amiért nagyon jól jön egy mandátum
A pártelnök botrányaira visszatekintve tisztán látszik, miért ragaszkodik annyira a mandátumához. – A korábban Magyar Péter által lesajnált EP-mandátum most már számára a büntethetetlenséget, gyakorlatilag a törvények felettiséget, valamint a politikai túlélését garantálja – emlékeztetett a tudományos igazgató.
Ifj. Lomnici Zoltán szerint ráadásul okkal feltételezhetjük a rendelkezésre álló információk alapján, hogy mandátum híján a Tisza Párt elnökének már rég, akár több büntetőügyben felmerülhetne az érintettsége.
„Így marad a cinikus játékszavazás és a közjogi értelemben kamumegerősítés adta biztonság és Brüsszelnek és Weberéknek való változatlan kiszolgáltatottság”
– jegyezte meg.
Emlékezetes, a Tisza Párt elnökének egyik legnagyobb botránya nyáron történt, amikor az európai parlamenti (EP-) mandátumának megszerzése után egy budapesti Ötkert nevű szórakozóhelyen eresztette ki a gőzt. Annyira botrányosan viselkedett, hogy végül a biztonsági szolgálat – a nyakánál fogva – vezette ki a diszkóból, ahova a testőrei kíséretében érkezett.
Több szemtanú egybehangzó állítása szerint Magyar Péter nagy mennyiségű szeszes ital elfogyasztása után órákon át agresszíven, garázda módon viselkedett. A történtekről a jelenlévők több videófelvételt is készítettek. Az egyiken az látható, hogy
a pártelnök egyikük kezéből erőszakkal ki is vette a telefonját, azt nem adta vissza, majd miután a biztonságiak kivezették a klubból, a Dunába dobta a készüléket.
Mivel több feljelentés is érkezett Magyar Péter diszkóbotránya ügyében, ezért hamar megindult a rendőrségi nyomozás. Az ügy végül, mivel a pártelnöknek mentelmi joga van, átkerült a Központi Nyomozó Főügyészségre.
Az ügyészség végül lopás miatt az EP elnökénél kezdeményezte Magyar Péter mentelmi jogának a felfüggesztését. Magyar Péter hiába hangoztatta korábban, hogy nincs szükség a mentelmi jogra, most viszont amögé bújik, hiszen nem kérte képviselőtársait arra, hogy függesszék fel a mentelmi jogát.
Rég nem látott piszkos alku
A tudományos igazgató szerint abban tekintetben is érthető Magyar Péternek a mandátumhoz való ragaszkodása, hogy azzal a Manfred Weberrel, illetve Ursula von der Leyennel való kapcsolatát formalizálni tudja, és megtölti azt tartalommal. Ugyanis Magyar Péter, mint EP-képviselő szavazatával hálálhatja meg azt a politikai védelmet, amit Brüsszelben nyújthatnak számára.
„Az ár azonban súlyosabb lehet, mint gondolnánk, a tét ugyanis a hazánk szuverenitásának feladása a büntethetetlenségért cserébe. Ilyen piszkos alku még nem köttetett uniós csatlakozásunk óta, és példátlan veszélyeket rejt magában”
– hangsúlyozta az igazgató.