A Székesfehérvárra települt NATO vezetési elem teljes műveleti készenléte, valamint az idei Adaptive Hussars 25 gyakorlat is garancia arra, hogy Magyarország az észak-atlanti szövetség tagjaként mindent megtesz a keleti szárny védelme érdekében – jelentette ki Böröndi Gábor vezérezredes a NATO Katonai Bizottsága brüsszeli ülése után szombaton. A Honvéd Vezérkar főnöke a Katonai Bizottságot tájékoztatta arról, hogy
a Közép-európai Többnemzeti Hadosztály-parancsnokság elérte a teljes műveleti készenlétet, így a NATO-nak nélkülözhetetlen vezetési elem áll rendelkezésre Magyarországon.
Böröndi Gábor arról is beszámolt a NATO-tagállamok vezérkari főnökeinek kétnapos tanácskozásán, hogy
Magyarország nagyszabású gyakorlatot tart idén ősszel, hogy felmérje az ország ellenálló képességét, a társadalmi rezilienciát és a katonai válságreagáló képességet.
Nem ez lesz az első ilyen gyakorlat Magyarországon: mint arról annak idején a Magyar Nemzet is beszámolt, két éve, az Adaptive Hussars 2023-on olasz, török, horvát és amerikai szövetséges alegységek részvételével rendkívül összetett, az ország jelentős területére kiterjedő, a honvédség többségét és az államigazgatás jelentős részét megmozgató eseményt tartottak. Az akkori gyakorlat eredményeiről mind a honvédelmi kormányzat, mind a honvédség, illetve a szövetséges katonai erők képviselői elismerően nyilatkoztak.
A mostani brüsszeli ülésükön az első számú katonai vezetők áttekintették a folyamatban lévő műveleteket, egyetértettek abban, hogy a NATO keleti szárnyát meg kell erősíteni, fel kell tölteni erőkkel, eszközökkel, és biztosítani kell a megfelelő kiképzést.
A vezérezredes elmondta, hogy a vezérkari főnököknek kiemelt fontosságú a kapcsolattartás, illetve a találkozás a partnerekkel. Ezért a Katonai Bizottság ülésén a 32 NATO-tagállam mellett 27 partner katonai vezetői is részt vettek. Utóbbiak a világ minden tájáról érkeztek, Új-Zélandtól és Japántól kezdve Kataron, Tunézián és Algérián át Azerbajdzsánig.
A NATO tudja, hogy csak szövetségben és csak barátokkal lehet előrelépni
– hangsúlyozta a Honvéd Vezérkar főnöke, hozzátéve, hogy a nem NATO-tagállamok jelenléte is biztosítja azt az erőt, azt a szövetségi rendszert és környezetet, amely fokozza a NATO elrettentő képességét.
A jövő mindenképpen a szövetségeké, az együttműködésé, és ezt a brüsszeli tanácskozáson megerősítették
– mondta.
Magyar logisztikai támogatás brit egységeknek
A Magyar Honvédség felkészült NATO-csapatok fogadására, és a szövetséges erők áthaladásának biztosításával aktívan hozzájárul az idei év legnagyobb NATO-gyakorlatához – jelentette be Szalay-Bobrovniczky Kristóf szombaton. A honvédelmi miniszter tájékoztatása szerint Steadfast Dart 2025 elnevezéssel kilenc NATO-tagállam mintegy tízezer katonája vesz részt a Szövetséges Reagáló Erőt (ARF), a NATO új gyorsreagáló erejét megmozdító gyakorlaton, amelyet február 7. és 21. között tartanak Romániában, Bulgáriában és Görögországban.
Szalay-Bobrovniczky Kristóf elmondta, hogy a pápai és a szentesi katonai bázis szállást, pihenőhelyet és ellátást biztosít a Romániába tartó – a gyakorlat vezető nemzetét képviselő – brit egységeknek, több mint négyszáz katonának. A fő erők konvojban, szakaszosan, menetoszloponként 20-25 járművel január 20–22-én, alapvetően az éjszakai órákban haladnak át az országon, a Rajka–Pápa–Szentes–Nagylak útvonalon. A március végére tervezett visszaúton hasonló támogatást kapnak majd a brit alakulatok.
Borítókép: Adaptive Hussars 2023 gyakorlat, a honvédség PzH2000 önjárú lövege akció közben (Fotó: Vasvári Tamás)