Igazoltatáskor eddig a rendőr elkérte az igazoltatott személyazonosító igazolványát vagy egyéb, a személyazonosságot hitelt érdemlően igazoló okmányát, mostantól azonban igazolhatjuk magunkat más okmánnyal is, így nem szükséges magunknál tartanunk a személyi igazolványunkat sem. Sőt, jóformán semmilyen igazolványt sem, hiszen a szóban forgó új „okmány” a Digitális Állampolgárság Programot (DÁP) jelenti, amelybe ha regisztrálunk, minden személyes okmányunk, adatunk rendelkezésünkre áll majd, megkönnyítve minden olyan ügyintézést, melyeknél eddigi papíralapú okmányainkkal kellett magunkat igazolnunk.
Az igazoltatás új szabálya szerint választhatunk, hogy személyi igazolványunkkal vagy a digitális állampolgár-regisztrációnkkal szeretnénk-e magunkat igazolni, így tehát nem kötelező a digitális átállás.
Egy hétfő este megjelent belügyminiszteri rendelet szerint ha az igazoltatott az új igazoltatási formát választja, úgy az igazoltató rendőr a digitális államról és a digitális szolgáltatások nyújtásának egyes szabályairól szóló törvényben meghatározott digitális okmányának adatai vagy adattároló kódja hozzáférhetővé tételére szólítja fel – írja a Fejér Vármegyei Hírlap.
Ugyanakkor amennyiben kétségessé válik az igazoltatott személy személyazonossága, úgy a rendőr ellenőrző kérdéseket tehet fel az igazoltatottnak a személyes adataival kapcsolatban.
A szolgáltatást igénybe vevő személyek igazoltatása – ha a rendőr rendelkezik úgynevezett Novamobil eszközzel – az applikáció által generált QR-kód beolvasásával történik. A kód alapján az igazoltatott személy adatait az intézkedő rendőr által kiválasztott adatbázisokban a rendszer automatikusan ellenőrzi, eredményét pedig a Novamobil eszközön megjeleníti – derül ki a Világgazdaság cikkéből.