– A mi feladatunk az, hogy az itt élő népek és népcsoportok békességben éljenek, mert akkor nehezebb újra egymásnak feszíteni népeket és országokat – mondta a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkára a Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyei Vállajon, ahol emlékművet avattak a nyolcvan évvel ezelőtt málenkij robotra elhurcoltak emlékére.
Soltész Miklós emlékeztetett: Vállajról és a szomszédos Mérkről csaknem ötszáz embert hurcoltak el, a környékről pedig, a szatmári svábok közül több mint ötezret.
Legnagyobb bűnük az volt, hogy németül beszéltek vagy németek voltak az őseik
– idézte fel. Hozzátette, hogy ezeknek az embereknek német volt a kultúrájuk, de mellette magyarnak, kereszténynek, katolikusnak, reformátusnak, evangélikusnak vallották magukat. Kiemelte, az akkori Magyarország területéről mintegy 300 ezer ember tűnt el vagy szenvedett a málenkij robot során.
![TIRCSI Richárd; VILMOS István; SOLTÉSZ Miklós; SIMON Miklós
MTVA - Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelõ Alap/Vállaj, 2025. január 4.Soltész Miklós, a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelõs államtitkára (b2), Simon Miklós, a térség fideszes országgyûlési képviselõje (b), Vilmos István polgármester és Tircsi Richárd, a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelõs államtitkárság nemzetiségi fõosztályvezetõje (j) leleplezi a nyolcvan évvel ezelõtt málenkij robotra elhurcoltak emlékére állított emlékmûvet Vállajon, a Szentlélek templomnál 2025. január 4-én.MTI/Balázs Attila](https://cdn.magyarnemzet.hu/2025/01/ceLlTpgV9t46mmcuoR9K96GL2RmxaR19Zs-817IGNWs/fit/1200/796/no/1/aHR0cHM6Ly9jbXNjZG4uYXBwLmNvbnRlbnQucHJpdmF0ZS9jb250ZW50L2NhZDYyMzkwZDUzMjQ3NDZhNWI5NWRhYTNkOThhNGZk.jpg)
Évtizedekig tagadni kellett a történteket
Az államtitkár úgy fogalmazott: tiszteletet, becsületet és köszönetet érdemelnek, akik szenvedtek a munkatáborokban. Felhívta a figyelmet, hogy évtizedekig tagadnia és hallgatnia kellett azoknak is, akik egyáltalán túlélték és hazatérhettek.
Azért fontos megemlékezni, hogy azokat a bűnöket, amelyeket az emberiség elkövetett, még egyszer ne kövesse el. Ezt csak akkor lehet elkerülni, ha tudjuk, mi történt
– húzta alá Soltész Miklós.
Azt mondta, látjuk most is, hogy mit művelnek a nagyhatalmak gazdasági előnyökért, fegyvereladásért és a gazdaság átalakításáért. Az államtitkár rámutatott, az a jólét és lehetőség, ami ma Magyarországon vagy Közép-Európában megvan, az elődeink, az idősebb nemzedékek áldozatának eredménye.
![PALÁNKI Ferenc
MTVA - Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelõ Alap/Vállaj, 2025. január 4.Palánki Ferenc, a Debrecen-Nyíregyházi Egyházmegye püspöke megszenteli a nyolcvan évvel ezelõtt málenkij robotra elhurcoltak emlékére állított emlékmûvet Vállajon, a Szentlélek templomnál 2025. január 4-én.MTI/Balázs Attila](https://cdn.magyarnemzet.hu/2025/01/iwlBRF78AuekZiMT8CQn_fElSVSrcaQbytTZY3-n_5Y/fit/1200/796/no/1/aHR0cHM6Ly9jbXNjZG4uYXBwLmNvbnRlbnQucHJpdmF0ZS9jb250ZW50LzljNGFlMjA0OGI5MDQ1ZGU4NTMzZDY0ZDBmZmJmMzMx.jpg)
Simon Miklós, a térség fideszes országgyűlési képviselője ünnepi beszédében megköszönte az emlékmű megalkotóinak munkáját. Úgy fogalmazott, a mi generációnk nemes küldetése, hogy emlékezzünk azokra a hősökre, akik elszenvedték a málenkij robotot.
Az önkormányzat által állított, kőből készült emlékművet Palánki Ferenc debrecen-nyíregyházi megyés püspök szentelte meg.