– A kormánypártok szavazóbázisa továbbra is stabil, noha nehéz évek állnak az ország mögött az egymást követő – koronavírusból, majd a háborúból és a káros energiaszankciókból – fakadó válságok miatt – mondta el lapunknak Zila János, majd hozzátette, Európa-szerte több országban meggyengültek a kormányzó erők, ami alól a legerősebb tagállamok sem képeznek kivételt. Németországban az év végén omlott össze végleg a szociáldemokrata–zöld–liberális koalíció, és Franciaország is a kormányozhatatlanság szélére került.
Hazánkban ilyenről szó sincs, a Fidesz továbbra is a legnépszerűbb párt, amit eredményekkel igazol
– jelentette ki Zila, majd elmondta, a jobboldal jó helyzetből indul neki az országgyűlési választást megelőző évnek, az ellenzéki térfélen azonban minden a feje tetejére állt. Ezt a dombóvári után az óbudai és a veszprémi eredmények is igazolják.
Érdemes kiemelni, hogy a III. kerületben júniusban még könnyed győzelmet aratott a baloldal. A baloldali térfél átalakult, és az ottani szereplők egy részét a választók lecserélték. Az ellenzékhez közel álló, közvélemény-kutatást végző intézmények meglehetősen furcsa adatai éppen azt a célt szolgálhatják, hogy ezt a folyamatot felgyorsítsák, és teljesen megvalósítsák. Egy párt mögé akarják beterelni a kormánnyal nem szimpatizáló választókat, mert a jelenlegi helyzet, melyben Gyurcsány Ferencéken túl még más szereplők is lecsipegetnek egy-két százalékot, meglehetősen kedvezőtlen kiindulópont a számukra
– emelte ki az elemző, aki szerint a tervet nehezíti, hogy Magyar Péter agresszivitásról és kiszámíthatatlanságról árulkodó botrányai a nem jobboldali szavazókat is taszítják, az időközi eredmények pedig koránt sincsenek összhangban azzal a képpel, amit a számaik festenek.
Az, hogy egy fővárosi körzetben is a Fidesz jelöltje szerezte a legtöbb szavazatot, mindennél jobban szemlélteti, hogy zajlik az ellenzék leváltása, a kormánypártok mögül pedig nem hátráltak ki az emberek. Óbudán ezt a folyamatot az is segítette, hogy a kerület vezetése gyakorlatilag belefulladt a korrupcióba. Ugyanakkor az is beszédes, hogy a Tisza Párt még ebben a körzetben sem indult el, pedig a főváros számukra abszolút kedvező terep lenne
– tette hozzá Zila János. Elárulta, véleménye szerint fontos tényező, hogy az ország, és így a kormányoldal számára negatív külső hatások, így a háború és a szankciók okozta gazdasági nehézségek kapcsán megindulhat a kilábalás, és a választók ismét elkezdhetik érezni a várható növekedés hatásait.
Amint arról már korábban is beszámoltunk, a Fidesz–KDNP jelöltje, Malinás Sándor győzött Budapest III. kerületében, a 6. számú egyéni választókerületben kiírt időközi képviselő-választáson a szavazatok 39,51 százalékának megszerzésével – olvasható a Választás.hu oldalán megjelent adatokból.
Az óbudai időközi második helyére Fülöp Gergely (MKKP) futott be 33,02 százaléknyi kapott szavazattal.
Ahogy lapunk korábban felidézte, az időközi választás kiírására azért volt szükség, mert a júniusban megválasztott, azóta letartóztatott Czeglédy Gergő október 18-án lemondott. A baloldali pártok színeiben induló volt alpolgármestert még júniusban vették őrizetbe, majd tartóztatták le és százmilliós korrupcióval gyanúsítják.
A kerület polgármestere, a szintén baloldali Kiss László ugyancsak börtönben van vesztegetés gyanúja miatt, ő nem mondott le, onnan irányítja a kerületet.
Bár korrupciós ügyük már kipattant, júniusban még Kisst és Czeglédyt is simán újraválasztották egyéni önkormányzati képviselőnek, a Fidesz akkor egyetlen egyéni képviselői helyet sem tudott megszerezni Óbudán.