Súlyos hibát vétett a fővárosi önkormányzat szombatra virradóra. A balliberális vezetésű Budapest ugyanis a jogszabályokban megfogalmazott kötelezettsége ellenére nem hozta nyilvánosságra a Fővárosi Közgyűlés képviselőinek vagyonnyilatkozatait.
A jogszabály szerint ugyanis „az önkormányzati képviselő megválasztásától, majd ezt követően minden év január 1-jétől számított harminc napon belül a 2. melléklet szerinti vagyonnyilatkozatot köteles tenni”.
Azonban mostanáig a fővárosi önkormányzat hivatalának jogellenes működése miatt egyetlen képviselő bevallását sem tették közzé.
Így a választóknak fogalmuk sincs arról, hogy az elmúlt évben miként gazdagodott Karácsony Gergely főpolgármester vagy a közgyűlés bármely képviselője.
Mindez annak ellenére fordulhatott elő, hogy a főpolgármester mind a közösségi médiában, mind pedig a nyilvános beszédeiben rendszeresen kiáll az átláthatóság és a jogállamiság mellett. Azonban úgy tűnik, hogy a fővárosi önkormányzatra nem vonatkoznak a magyar jogszabályok Karácsony Gergely szerint.
Karácsony Gergely a 2019-es programjában egy egész fejezetet szentelt az átláthatóság kérdésének.
A politikus akkor több ígéretet is megfogalmazott, amelyek alapján azt hihetnénk, hogy a megválasztása után a korrupcióellenesség élharcosává vált. Azonban ez nem így lett, átláthatóság helyett pedig korrupciós ügyek merültek fel a főváros körül.
Mint arról már korábban beszámoltunk, 2019-ben Karácsony Gergely még azt ígérte, a korrupció elleni harc jegyében egy antikorrupciós kutatószobát fognak létrehozni, ahol a lakosok és az újságírók szabadon kutathatják a főváros szerződéseit és jegyzőkönyveit. A kutatószoba helyett azonban inkább átláthatatlan szerződések és üzletkötések tömkelege valósult meg.
Az önkormányzati közbeszerzéseken létrehozzuk az antikorrupciós fehérlistát, amelyen azok a korrupciómentes cégek és magánszemélyek szerepelnek majd, amelyekkel, illetve akikkel érdemes együtt dolgozni. A korrupciós feketelistán pedig azok a korrupt cégek és magánszemélyek szerepelnek, amelyekkel, illetve akikkel a hivatal és a fővárosi önkormányzati cégek nem köthetnek semmilyen szerződést
– írta programjában Karácsony Gergely, azonban a lista, mint oly sok korábbi terv, nem valósult meg.