Brüsszel magyarországi helytartóinak, a Tisza Pártnak a támogatásával akadályoznák a Magyar Kutatási Hálózat megújulását

Tudomásunkra jutott, hogy keresetet nyújtottak be a Magyar Tudományos Akadémia decemberi közgyűlési döntése ellen.

2025. 02. 20. 5:00
Fotó: HUN_REN
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tudomásunkra jutott, hogy keresetet nyújtottak be a Magyar Tudományos Akadémia decemberi közgyűlési döntése ellen, amelynek célja, hogy a bíróság megsemmisítse a döntést, ezáltal pedig ne valósulhasson meg a Magyar Kutatási Hálózat megújulása.

Emlékeztetőül: a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat egy tíz hónapos nemzetközi átvilágítást követően kezdeményezte a kormánynál a megújítását, amely három fő lényegi elemre épült: egyrészt önálló törvényben biztosított rugalmas működési környezetre, másrészt teljesítményhez kötötten jelentősen emelkedő finanszírozásra, harmadrészt a Magyar Tudományos Akadémia tulajdonában álló, a kutatóintézetek által használt ingatlanok állam által történő megvásárlására és átadására kutatási közfeladattal terhelten a HUN-REN részére. A kutatóhálózat sikeres megújulásához mindhárom feltétel elengedhetetlen. 

Az MTA Közgyűlése tavaly december 11-én megszavazta az MTA elnökének előterjesztésére a kutatóintézetek által használt ingatlanok értékesítését. Ez alapján a kutatóintézeti ingatlanokat nyolcvanmilliárd forintért vásárolja meg az állam, majd adja át a HUN-REN-nek kutatási közfeladattal terhelten. 

A brüsszeli érdekeket képviselő Tisza Párt már ekkor megpróbált beavatkozni: Tarr Zoltán, a Tisza alelnöke az akadémiai közgyűlés valamennyi tagjának – vélhetően illegális úton megszerzett – e-mail címére küldött levelet, amiben arra agitált, hogy a közgyűlés tagjai utasítsák el az MTA elnökének előterjesztését a kutatóhálózati ingatlanok értékesítéséről.

Vélhetően most is ők állnak a közgyűlési határozat megtámadása mögött, amellyel a céljuk egyértelmű: akadályozni a Magyar Kutatási Hálózat és ezáltal a magyar tudomány és kutatás megújulását, amit maga a kutatóhálózat kezdeményezett. Így a decemberi próbálkozás után újra durván beavatkoznak az alaptörvényben rögzített tudományos autonómiába. Úgy látszik a Tisza Pártot és Brüsszelt semmi nem riasztja vissza attól, hogy kárt okozzon a magyar kormánynak, még akkor sem, ha ennek a levét a magyar hallgatók vagy kutatók isszák meg.

Borítókép: Illusztráció (Fotó: HUN-REN)


 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.