Jelen állás szerint nem kell sokkal jobban teljesítenie a magyar gazdaságnak a várakozásoknál ahhoz, hogy szóba kerülhessen a nyugdíjprémium kifizetése novemberben az időseknek. A nyugdíjprémiumról ugyanakkor az utóbbi napokban nem emiatt esett szó a nyilvánosságban.
![HZ1_2532
20221027 Budapest Illusztrációfotó: Havran Zoltán (HZ)Magyar Nemzetképen: nyugdíjas
Hamarosan érkezik a 13. havi nyugdíj
Havran Zoltán](https://cdn.magyarnemzet.hu/2025/01/HtvfYe3AMj1Yil_Ul2D_Oj8o6wETJVAkhmabR1T3Ayg/fit/1200/675/no/1/aHR0cHM6Ly9jbXNjZG4uYXBwLmNvbnRlbnQucHJpdmF0ZS9jb250ZW50LzAwYjMwMDM0MjI4MTRkODJiZTAwMWI4MjllYzQ0NzMw.jpg)
Mi az a nyugdíjprémium?
Egy, a GDP növekedéséhez kötött egyszeri kifizetésről van szó. Nyugdíjprémium akkor jár, ha a gazdaság éves bővülése meghaladja a 3,5 százalékot, és a költségvetés helyzete lehetővé teszi a juttatást. A kormány az idei költségvetés kialakításakor 3,4 százalékos növekedést becsült, legutóbb pedig három százalék körüli lehetséges bővülésről beszélt Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter. Vagyis a nyugdíjprémiumhoz nem sokkal kell túlszárnyalnia a gazdaságnak a mostani becsléseket.
A prémium összegét egyébként egy törvénybe foglalt képlet alapján számolják ki az érintett személy nyugdíja alapján, a juttatás legmagasabb összege 80 ezer forint lehet. A prémiumot azok kaphatják meg, akik nyugdíjban vagy nyugdíjszerű ellátásban részesülnek, és az adott évben legalább egy napig jogosultak voltak erre az ellátásra.
Mióta létezik a nyugdíjprémium?
Nyugdíjprémiumot először 2017-ben utalt ki az állam, akkor a legmagasabb összeg 12 ezer forint volt. Azóta pedig több alkalommal is kaptak extra juttatást az év végén az arra jogosultak. 2019-ben például az átlagos nyugdíjprémium összege 20 160 forint volt, 2021-ben minden jogosult, azaz az összesen 2,5 millió nyugdíjas vagy nyugdíjszerű ellátásban részesülő személy a maximális 80 ezer forintos nyugdíjprémiumot kapta meg. 2022-ben a nyugdíjprémium legmagasabb összege tízezer forint volt.
Magyarék akcióban?
A napokban a Magyar Nemzet számolt be arról, hogy a Tisza Párt belső, úgynevezett programíró csoportjában folytatott beszélgetések alapján az aktivisták azonnal eltörölnék – mások mellett – a nyugdíjprémiumot. Ezekben a beszélgetésekben a 13. havi nyugdíj és a Nők40 program, vagyis a korkedvezményes nyugdíj lehetőségének megszüntetéséről is szó esett.