Bár sokan beszélnek európai diplomáról, a magyar kormány nem azt akarja, hogy Brüsszelben döntsék el, mit kell oktatni, hanem az egyetemek és az országok közötti együttműködésben hisz – jelentette ki Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter a nyugat-balkáni oktatási, kulturális és tudományos miniszterek mai és holnapi csúcstalálkozójáról tartott sajtótájékoztatón.
A Magyar Zene Házában rendezett eseményen a magyar tárcavezető hangsúlyozta: a nemzetközi erőtérben hazánknak számtalan olyan nemzetköziesítési programja van, mint például a Pannónia program, amelyben a nyugat-balkáni országok egyetemeivel is széles körben együttműködünk.
– A Pannónia-programmal már háromezren jutottak el külföldre, és a tavaszi félévben még ötezren csatlakoznak hozzá, ahová most a nyugat-balkáni országokat is bekapcsoljuk – tette hozzá a miniszter.
Irány a normalitás ligája
A konferencia célja, hogy a nyugat-balkáni országok egyetemei és a magyarországi egyetemek közötti együttműködést erősítsék.
A magyar kormány elkötelezett a nemzetköziesítés iránt, ezért közös diplomás és dupla diplomás képzéseket indítanak, amelyeket mindegyik ország elismer a felsőoktatási rendszerében. Így a normalitás ligájában játszva tudjuk felsőoktatásunkat megerősíteni
– mutatott rá a miniszter.
Középpontban a fontos kutatások
Hankó Balázs kiemelte: az innováció terén az Európai Unió (EU) által végzett Horizon és más kutatások olyan témákról szólnak, amelyek nem fontosak az európai versenyképesség és az uniós országok szempontjából.
– Elkötelezettek vagyunk, hogy a kutatási témák Magyarországnak és a nyugat-balkáni országoknak jelentőségteljesek legyenek, így a HU-rizon program együttműködéseit kiterjesztjük ezekre az országokra is, ahonnan hat miniszter és két miniszterhelyettes is részt vesz a jelenlegi csúcstalálkozón.
Emellett közös kutatási alapokat hozunk létre, mert az a célunk, hogy olyan kutatásokat végezzünk, amelyek fontosak a normalitás ligájában lévőknek
– fogalmazott.
Segítjük a nyugat-balkániak csatlakozását
Hankó Balázs felidézte: még soha nem történt meg, hogy ezeknek az országoknak az oktatási, kutatási és kulturális tárcavezetői együtt találkoztak Magyarországon. – Ez azért különösen fontos, mert elkötelezettek vagyunk a nyugat-balkáni országok uniós csatlakozásában, amit számtalan esetben mozdítottunk előre az uniós elnökségünk féléve alatt, de itt nem állunk meg. A nyugat-balkáni országok EU-csatlakozásának alapvető lépései a felsőoktatáson, az innovációs együttműködéseken és a kulturális közösségen keresztül vezethetnek – szögezte le.
Hankó Balázs arra is kitért, hogy holnap a kulturális együttműködéseket fogják megvitatni. Bemutatják a Magyar Zene Háza mellett a Szépművészeti Múzeum működését, ami a világ 86. leglátogatottabb múzeuma. Emellett szót fognak ejteni arról is, hogy a néptánc és a néphagyományok hogyan tudják erősíteni az identitásunkat, illetve a magyar film és filmipar kiválóságáról szintén megemlékeznek.
– Hiszünk abban, hogy identitásból és erős nemzetekből válik erős Európa, amihez meghatározó az identitásképző kultúra. Elvárjuk, hogy tiszteljék a magyar kultúrát, mi pedig viszont tiszteljük a nyugat-balkáni országok kultúráját. A szerb kulturális miniszterrel arról is fogok egyeztetni, hogy az ősztől induló magyar–szerb kulturális évad legalább olyan sikeres legyen, mint a most zárult magyar–török évad – mondta a miniszter.