„Vajon ez az új út, ez a felfedezés tényleg megérdemel-e egy ilyen rangos kitüntetést? Ez az új út, az infravörös molekulárisujjlenyomat-eljárás ígéretes, de még sokat kell dolgoznunk, hogy ezt az ígéretet beváltsuk. Nagy örömömre szolgál, hogy mindezt a kutatócsapatommal és a Semmelweis Egyetem kutatóival végezhetem” – fogalmazott Krausz Ferenc, miután Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora átnyújtotta neki a Semmelweis Budapest Award elismerést.
A Semmelweis Budapest Award olyan természettudományos területen dolgozó, világszerte elismert eredményeket elérő tudósoknak ítélhető oda, akiknek munkássága új utat mutat, és az emberiség fejlődését szolgálja.
A jövő szolgálatában: egy csepp vér elég lesz, hogy a népbetegségeket féken tartsuk
A Nobel-díjas professzor 2001-ben a világon elsőként állított elő és mért meg attoszekundumos fényimpulzusokat, már ekkor megfogalmazódott benne a kérdés, hogy mit is lehetne ezzel a felfedezéssel kezdeni. A válasz néhány évvel később, 2004-ben meg is érkezett, amikor egy tőle független kutatócsoport bebizonyította, hogy „le lehet tapogatni a fény rezgéseit attoszekundumos fényekkel”. A kutató rögtön tudta, mindezt nemcsak a fizika területén lehetne hasznosítani.

Krausz Ferenc emlékeztetett, világszerte évente több millió embert diagnosztizálnak valamilyen előrehaladott daganattal, amely számos esetben már áttétes, vagyis a gyógyulási esély nagyon kicsi. De igencsak rosszul áll a szénája a népességnek a szív- és érrendszeri betegségeket illetően vagy a diabétesz vonatkozásában is.
A világ államháztartásai évente több száz milliárdot veszítenek el azáltal, hogy egyre nagyobb arányban betegednek meg – és halnak meg – a társadalom aktív tagjai. A professzor megjegyzi, a népbetegségeket egy átfogó prevenciós programmal meg lehetne oldani, ám ezek nem csak drágák, tudomásul kell venni azt is, hogy a legtöbb ember már csak akkor fordul orvoshoz, ha a baj nagy.
Meglátása szerint ezt a problémát orvosolni tudná a vérdiagnosztika, amely nemcsak gyors, de olcsó is.
A vérdiagnosztika lényege, hogy a vérből megpróbálnak olyan jelet kinyerni, amely minden molekuláról képes információt adni: a rezgő molekulák infravörös fényt bocsátanak ki, ezt pedig az attoszekundumos méréstechnikával letapogatják, így a vér molekuláris összetételének változásait is le tudják követni, ezzel pedig képesek egy súlyosabb betegség korábbi diagnosztizálását elősegíteni. De nemcsak a súlyos, daganatos betegségeket képes előre jelezni a vérteszt, hanem például a prediabéteszt is. Ez azt jelenti, ha a vérben prediabéteszre utaló változást találnak, egy egyszerű életmódváltással elkerülhető lesz az amúgy visszafordíthatatlan diabétesz.
A Nobel-díjas fizikus szerint ha a számításaik helyesek, akkor a vizsgálat 10-20 euróba kerülhet majd, ez pedig széles körben teszi elérhetővé.
Néhány éven belül új alapokat kap az orvoslás
– A történet öt évvel ezelőtt kezdődött Krausz Ferenccel, aki a krónikus, civilizációs betegségek diagnosztikáját szeretné megreformálni, és egy megfizethető, széles körben alkalmazható vizsgálat bevezetésével – fogalmazott lapunknak Merkely Béla. Felidézte, amikor a professzorral elkezdték a közös munkát, megfogalmazódott bennünk az a kérdés, hogyan lehetne megfékezni korunk egyik leggyakoribb népbetegségét, a szív- és érrendszeri betegségeket, például az infarktust.