Különleges képzés indítását jelentette be Hankó Balázs

Kettős és közös diplomás képzések indulnak a balkáni országokkal – tudatta Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter a nyugat-balkáni oktatási, kulturális és tudományos miniszterek csúcstalálkozója után. A tárcavezető hangsúlyozta: olyan egyedi képzés jön létre, amelyen a mérnöki tudomány, a mesterséges intelligencia és orvosi technológia olvad össze. Ezenkívül a startup cégeket egy innovációt gyorsító program elindításával segítik, megnyitva ezzel egymás piacait.

2025. 02. 04. 15:14
BOTH Miklós; KÁEL Csaba; CSABA Gábor; HANKÓ Balázs
Fotó: Koszticsák Szilárd Forrás: MTVA - Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelõ Alap/Budapest, 2025. február 4. Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelõs miniszter (b3) beszél a nyugat-balkáni országok oktatási, kulturális és tudományos minisztereinek kétnapos tanácskozásán a Magyar Zene Házában 2025. február 4-én. Mellette Both Miklós, a Hagyományok Háza fõigazgatója (b), Káel Csaba, a Nemzeti Filmintézet elnöke (b2) és Csaba Gábor, a Kulturális és Innovációs Minisztérium kulturális diplomáciáért felelõs helyettes államtitkára. (b4). MTI/Koszticsák Szilárd
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Fontos a hazánk és a nyugat-balkáni országok közötti oktatási, kutatási és kulturális együttműködések megerősítése, ezért a felsőoktatás és az innováció területén hazánk közös nyilatkozatot tett a nyugat-balkáni országokkal – jelentette ki Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter a nyugat-balkáni oktatási, kulturális és tudományos miniszterek mai és tegnapi csúcstalálkozója után tartott sajtótájékoztatón. A tárcavezető úgy folytatta, hogy a nyilatkozatban megállapodtak a diplomák kölcsönös elismeréséről, valamint arról, hogy a Magyarország részéről kezdeményezett mobilitási nemzetközi együttműködési programokat erőteljesebb nyugat-balkáni fókuszba helyezik. Ez azt jelenti, hogy 

kettős és közös diplomás képzések indulnak a balkáni országokkal. 

 

Kölcsönös diplomaelfogadás és mobilitási programok

Ezenkívül a nyilatkozatban megállapodtak a diplomák kölcsönös elismeréséről, valamint arról, hogy a Magyarország részéről kezdeményezett mobilitási nemzetközi együttműködési programokat erőteljesebb nyugat-balkáni fókuszba helyezik. Ez azt jelenti, hogy kettős és közös diplomás képzések indulnak a balkáni országokkal. Hankó Balázs hangsúlyozta: a képzések célja az együttműködés erősítése, továbbá a világ számos országából ide vonzanának külföldi hallgatókat, akik egyszerre akár több országban is szerezhetnek diplomát, a legkiválóbb egyetemeink legkiválóbb képzéseit egymáshoz illesztve. Ezt először a MTMI+ szakokon vezetik be, például 

létrejön olyan egyedi képzés, amelyen a mérnöki tudomány, a mesterséges intelligencia és orvosi technológia olvad össze. 

Az egyetemek együttműködésével a régió egyetemeinek a nemzetközi ranglistákon történő előrelépését tudják segíteni – mutatott rá. Hozzátette, a csúcstalálkozón hat miniszter és két miniszterhelyettes képviselte hazáját, ami azt mutatja, hogy nagy érdeklődés mutatkozott az együttműködésre. Magyarország elkötelezett a nyugat-balkáni országok európai uniós csatlakozása mellett, amiért a magyar kormány számos előrelépést tett az uniós elnökség féléve során.

 

Innovációs alap és gyorsító program

A tárcavezető kiemelte: olyan innovációs és kutatási alapot hoznak létre, amelyben közös kutatásokat kezdeményeznek a nyugat-balkáni országokkal a mesterséges intelligencia, a biotechnológia és az agrárium területén. A startup cégeknél egy innovációt gyorsító program elindításában állapodtak meg, amely kölcsönös piacnyitást jelent. Tavasszal a kutatóintézetek, innovációs vállalatok, valamint az egyetemek közötti konferenciát szerveznek Magyarországon, 

ősztől pedig a közös diplomás képzések és az új kutatási pályázati lehetőségek elérhetővé válnak 

– ismertette.

 

Regionális kulturális fórumot alapítottak

A kultúra területére térve a miniszter arról tájékoztatott, hogy a csúcstalálkozón Káel Csaba filmügyi kormánybiztos tartott előadást a magyar filmipar elmúlt időszakának előrelépéseiről. Ezenkívül Baán László miniszteri biztos, a Szépművészeti Múzeum főigazgatója a múzeumfejlesztés és a Liget-projekt során történt fejlesztéseket mutatta be, Both Miklós, a Hagyományok Háza főigazgatója pedig kiváló prezentációt tartott a Kárpát-medencei magyar hagyományokról.

Ezután a jelenlévő kulturális miniszterek úgy döntöttek, hogy a normalitás ligájában lévő országok, vagyis hazánk és a nyugat-balkániak megalapítják a regionális kulturális fórumot, ami a közös kulturális és történelmi gyökerek miatt fontos. 

Május elején a nyugat-balkáni országok meghatározó kulturális intézmények vezetőinek konferenciát szerveznek 3+1 témában. Megerősítik a filmipari együttműködéseket, a nemzeti múzeumok és nemzeti galériák közötti együttműködést, a hagyományőrzést, valamint vonzó módon mutatják be a részt vevő országok hagyományait és épített örökségét oktatási programok segítségével – mondta Hankó Balázs.

Borítókép: Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter (b3) beszél a nyugat-balkáni országok oktatási, kulturális és tudományos minisztereinek kétnapos tanácskozásán a Magyar Zene Házában 2025. február 4-én. Mellette Both Miklós, a Hagyományok Háza főigazgatója (b), Káel Csaba, a Nemzeti Filmintézet elnöke (b2) és Csaba Gábor, a Kulturális és Innovációs Minisztérium kulturális diplomáciáért felelős helyettes államtitkára (b4) (Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.