– Erre vártunk, erre építettük a magyar stratégiát, hogy a háború nem húzódik, hanem jön egy amerikai elnök, aki békét akar – mondta Orbán Viktor a Kossuth rádió reggeli műsorában. A miniszterelnök szerint jó esély van a béke elérésére az ukrajnai háborúban, miután megkezdte az egyeztetéseket Donald Trump amerikai és Vlagyimir Putyin orosz elnök. Emlékeztetett: eddig ketten voltak a béke pártján, Magyarország és a Vatikán, most már hárman lettünk az Egyesült Államokkal, és a harmadik nagyon jelentős szereplő.
Mint jelezte, a nyugati világ egyik pillére egy olyan változást indított el, amely az egész nyugati világ értékrendszerét helyezi új pályára.
Eddig a béke pozícióját morálisan alávalónak minősítették Nyugaton, azonban most kiderült, hogy a béke jó.
– A migráció ügyében a határokat védő politika a jó, a zöldkérdéseket nem lehet a gazdaság rovására végrehajtani, a genderügyekben a jó álláspont, hogy az ember férfi vagy nő, a hagyományos család pedig szintén jó, és nem meghaladott. Folyamatosan gúnyolták a kereszténységet is, de az amerikai elnök azt mondja, hogy a hit jó – mutatott rá a kormányfő, aki szerint mindez jelentős változást hoz Európában is.
Ha az amerikai elnök békét teremt, Orbán Viktor meglátása szerint Oroszországot visszaintegrálják a világgazdaságba, az európai biztonsági rendszerbe, sőt az európai energetikai és gazdasági rendszerbe is, ami Magyarországnak óriási lehetőség.
Sokat nyerhetünk a békén
– hangsúlyozta a kormányfő.
A miniszterelnök aláhúzta: olyan nincs, hogy ha valaki nem áll ki a saját érdekeiért, akkor más megteszi helyette. A nemzetközi politika világa kemény, érdekalapú – fogalmazott Orbán Viktor. Leszögezte: a tárgyalóasztalnál nem osztják a helyeket, azért engedik oda az embert, mert kiállt magáért, kiharcolta magának, és szükség van rá. – Európa, ami eddig a háborút támogatta, sőt most is támogatja, nem világos, miért kapna helyet egy ilyen tárgyalóasztalnál. Ami persze bennünket, magyarokat illet, azt tudom mondani, hogy mi mindenhol ott leszünk, ahol fontos magyar érdekekről lesz szó, megfelelő súlyunknak megfelelő helyen.
Ki fogunk állni a magyar érdekekért, és én mindent meg is fogok szerezni Magyarország számára, amire szükségünk van.
– Tehát mi mindig a béke oldalán voltunk, a többiek meg a háború oldalán. Ha helyet akarnak, kapaszkodniuk kell – jelentette ki a miniszterelnök.
Korrigálni kell a demokratikus rendszert
A müncheni merényletről szólva azt mondta: az ember gyakran nem örül, amikor igaza lesz. Ők ugyanis 2015 óta mondják a németek vezetőknek, hogy ne veszítsék el a józan eszüket. A miniszterelnök tájékoztatása szerint az elmúlt kilenc évben kilencmillió migráns jött be Európába. Soros György meg is írta a tervében, hogy évi egymillió migránst kell Európának befogadnia.
– A Jóisten nem akar elveszíteni bennünket, mert meghagyta a józan eszünket – jelentette ki Orbán Viktor. Szerinte még mindig olcsóbb kifizetni a napi büntetést, mintha beengednénk a migránsokat, és annak következményeit kellene finanszírozni. Mindez felvet egy demokrácia-problémát is, mert a felmérések szerint a németek szigorúbb bevándorláspolitikát akarnának. Úgy véli,
alapvető kérdésekben nem térhet el az elit és az emberek álláspontja.
– Ha itt két malomban őrölnek az ország vezetői és az emberek, a demokratikus rendszer ezt nem bírja ki, és korrigálni kell. Végül a vezetőknek alkalmazkodniuk kell – fejtette ki a miniszterelnök.
A kormányfő meglátása szerint a német politikai rendszer is korrigálni fog, és azokat fogja felemelni, akik alapvető kérdésekben a nép oldalán állnak, az Alice Weidel vezette AfD pedig ilyen párt. Példaként említette a migrációt, a gazdaságot vagy a nemzetállami jogköröket az EU-val kapcsolatban. Budapesti találkozójukon kiderült a számára, hogy ha az a gazdaság- és külpolitika valósulna meg, amit az AfD képvisel, az Magyarország számára jó.
Maradnak a nyugdíjak és a rezsicsökkentés
– A kormány számára a gazdaság a legnagyobb kihívás, de ennek tudatában vagyunk 2011 óta – jegyezte meg Orbán Viktor. Szerinte ha a németek és a franciák nem találják meg a helyüket, akkor szétesik az Európai Unió. Meggyőződése, hogy Magyarországnak inkább az EU-ban kell lennie, de az unió a jelenlegi formájában nem tud megmaradni.
– Mario Draghi, Európa legtekintélyesebb közgazdászainak egyike azt mondta, hogy ha az EU sürgősen nem változtat, akkor szét fog esni. Ha két dolgot nem teszünk meg sürgősen, akkor az EU-nak vége van. Először is csökkenteni kell az energiaárakat, mert tönkre fognak menni az európai cégek, változtatni kell a Green Dealen. Másrészt az európai tőkevonzó képességen is változtatni kell, hogy ne menjenek el a kontinensről a befektetők, és ehhez egységes tőkepiac kell, itt kell tartani a pénzeket – mutatott rá a kormányfő.
– Európa a túlélésért küzd, és nem biztos, hogy túléli ezt a helyzetet. Magyarországnak rendelkeznie kell olyan gazdaságpolitikával, ami akkor is működik, ha Európa sikeres és akkor is, ha nem – szögezte le Orbán Viktor. Szerinte a hatás alól nem tudjuk kivonni magunkat, de nem mindegy, hogy a hatás mekkora és milyen irányú. Meg kell értenünk, hogy
a világgazdaság jövőjét nem Európában írják, hanem Ázsiában, az arab világban, és ha Donald Trump sikerre viszi a politikáját, akkor Amerikában is. A magyar gazdaságnak ezért ki kell alakítania ezekkel az országokkal speciális kapcsolatokat, ki kell törni az európai elszigeteltségből
– hangsúlyozta a miniszterelnök. – A magyar gazdaság azért tud ilyen életszínvonalat biztosítani, mert a magyar termékeket el tudja adni a világpiacon. Termelnünk és eladnunk kell. Ezt nem Európával lehet ma a legjobban, hanem a világ más emelkedő részeivel – közölte.
Ezért támogatják a kis- és középvállalkozásokat számos pontban. Magyarországon 850-900 ezer között van azoknak a vállalkozásoknak a száma, amelyek a bevételük egy részééig adókedvezményre jogosultak a miniszterelnök tájékoztatása szerint. Mint mondta, a vállalkozóknak ezért be kell jelentkezniük, ez nem automatikus. Érdemes az egyéni vállalkozói formát kiválasztani a kormányfő szerint. Az adómentes bevétel áfabevallási határa 12 millióról 18 millió forintra nőtt – emlékeztetett a kormányfő.
– Van egy rendszerünk, ami azt mondja, hogy a nemzeti bank által közzétett adatok alapján mennyi lesz az infláció, és legalább annyival megemeljük a nyugdíjakat. Ha alacsonyan becsülik az inflációt, akkor nem vesszük vissza a nyugdíjakat. Ha alábecslik az inflációt, akkor novemberben ezt mindig korrigáljuk, és novemberben megkapják a nyugdíjasok az összeget, ami megilleti őket – mondta Orbán Viktor.
Mint jelezte, a magyar baloldal és Brüsszel is támadja a nyugdíjrendszert, hogy vegyék el a 13. havi nyugdíjat, de a magyar kormány ennek ellenáll. – Megvédjük a nyugdíjakat, ami megbecsülés kérdése. Nem lehet velük úgy bánni, ahogy Brüsszel szeretné – húzta alá a miniszterelnök.
Szót ejtett arról is, hogy Brüsszel követelése szerint az energiaszolgáltatók maguk állapíthassák meg az árakat, amivel akár kétszer is nagyobb lenne a magyar családok rezsije.
Védeni kell a háztartásokat, a családokat, és vissza kell verni a brüsszeli kísérleteket, amivel fel akarják emelni a rezsiköltségeket
– jelentette ki Orbán Viktor.