Rohamosan terjednek a nemi betegségek Európában

Az Európai Betegségmegelőzési és Járványügyi Központ (ECDC) éves jelentése szerint romlottak az eredmények.

Forrás: MTI2025. 02. 10. 18:36
Illusztráció Fotó: PEXELS Forrás: Pexls
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Európa-szerte folyamatosan nő a szexuálisan úton terjedő megbetegedések száma az Európai Betegségmegelőzési és Járványügyi Központ (ECDC) éves felmérése szerint, amelyben az összeállítók egyúttal a megelőzésre, a tesztelésre és a kezelések fontosságára is felhívják a figyelmet.

Az eredmények szerint 2023-ban az előző évhez képest jelentősen nőtt a gonorrhoeás és szifiliszes megbetegedések száma, az előbbi 31, az utóbbi 13 százalékkal.

Bár a szifiliszes megbetegedések a kutatások szerint mindkét nem esetében nőttek, gyakoribbak voltak a férfiaknál, elsősorban a 25–34 éves korcsoportban,

a legmagasabb arányt pedig a homoszexuális közösségekben regisztrálták.

Felhívják a figyelmet a kezeletlen szifilisz súlyos következményeire, szövődményeire is, beleértve a szív- és idegrendszeri megbetegedéseket, valamint kiemelik, hogy szifiliszben szenvedő várandós nők esetében nagy valószínűséggel a magzat is károsodhat.

Jóllehet az eredmények szerint lassult a chlamydia terjedése, még mindig ez a leggyakoribb nemi úton terjedő betegség az Európai Unió és az Európai Gazdasági Térség országaiban:

 2023-ban több mint 230 ezer megbetegedést regisztráltak, 13 százalékkal többet, mint 2014-ben.

A fertőzöttek között aránytalanul magas számban vannak fiatalok, elsősorban 20 és 24 év közötti nők.

A jelentésben felhívják a figyelmet a gonorrhoea kezelése során egyre gyakoribbá váló, a gyógyulási folyamatot fenyegető antimikrobiális rezisztenciára (AMR), hozzátéve, hogy emiatt sokkal nagyobb hangsúlyt kell helyezni a megelőző kampányokra és hangsúlyozni kell a felelősségteljes antibiotikum-fogyasztást.

Az ECDC a nemi úton terjedő betegségek növekvő számát egyrészt a szűrések gyakoribbá válásának tulajdonítja, másrészt azonban további kutatásokat irányoz elő a szexuális viselkedés tanulmányozása – a többi között az óvszerhasználat visszaszorulása és a szexuális partnerek gyakoribb váltogatása – terén.

A jelentésben leszögezik: a rendszeres szűrés, védekezés, illetve a partnerek közötti őszinte kommunikáció a témában szintén csökkenti a fertőzés kockázatát.

A korai felismerés és kezelés kulcsfontosságú lehet a további fertőzések megállításában és az esetleges szövődmények enyhítésében

 – olvasható az összeállításban.

Borítókép: Illusztráció (Fotó: Pexels)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.