Halált okozó közúti baleset gondatlan okozásának vétsége és kábítószer birtoklásának vétsége miatt három év fogházbüntetésre ítéltek egy férfit, akit nyolc évre eltiltottak a közúti járművezetéstől is – adta hírül a Fővárosi Törvényszék.
Az ítélet szerint a vádlott 2020. február 4-én az esti órákban autóval közlekedett a Liszt Ferenc repülőtérre vezető úton az Üllői út felől a KÖKI Terminál irányába, ám a KRESZ több szabályát megszegve előzésbe kezdett. Áttért a menetirány szerinti baloldali forgalmi sávba és összeütközött a vele szemben haladó autóval. Felidézték: a Budapesti XVIII. és XIX. Kerületi Bíróság 2024. május 14-én hozott elsőfokú ítéletet az ügyben: halálos közúti baleset okozásának vétsége miatt bűnösnek mondta ki a vádlottat,
amiért két év fogházbüntetésre, öt év járművezetéstől és két év közügyektől eltiltásra ítélte.
Az ítélettel szemben az ügyészség a vád szerinti minősítés, halált okozó, bódult állapotban elkövetett járművezetés bűntettének megállapítása és a büntetés súlyosítása érdekében fellebbezett. A Fővárosi Törvényszék a teljes körű felülbírálatában megállapította, az elsőfokú ítélet tényállásának hiányosságai a másodfokú eljáráson teljes mértékben kiküszöbölhetőek voltak.
Mint írták, a kerületi bíróság az indokolásában és a bizonyítékértékelésében helyesen jutott arra a következtetésre, hogy a terhelt cselekményét a vádtól eltérően kell minősítenie, vagyis helytálló volt az, amikor a halált okozó, bódult állapotban elkövetett járművezetés bűntette helyett halált okozó közúti baleset gondatlan okozásának vétségében mondta ki bűnösnek a férfit – közölték.
A szakértői vélemények ugyanis egybehangzóan azt állították, hogy bár a vádlott szervezetében kimutatták a kokain inaktív bomlástermékét, azonban nem volt kétséget kizáróan bizonyítható, hogy emiatt a terhelt a cselekmény idején bódult állapotban vezetett.
Tekintettel azonban arra, hogy a terhelt kábítószer-fogyasztása bizonyítást nyert, ezért a törvényszék kábítószer birtoklásának vétségében is bűnösnek találta a férfit. Az ítélet ellen az ügyészség fellebbezett, a vádlott és védője pedig három nap gondolkodási időt tartott fenn a jogorvoslati nyilatkozatra. Az eljárás harmadfokon a Fővárosi Ítélőtáblán folytatódik – közölték.