Orbán Viktor: Tehetséget nem lehet kinevelni

A miniszterelnök Krausz Ferenc Nobel-díjas fizikussal beszélgetett az MCC szegedi képzési központjának megnyitóján.

2025. 03. 07. 20:13
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Átadták a Mathias Corvinus Collegium új szegedi képzési központját, az eseményen részt vett Orbán Viktor és Krausz Ferenc is – írta a helyszínről tudósítást közlő Délmagyar. Ahogy lapunk beszámolt róla, a város szívében található egykori Bartók Béla Művelődési Központ éledt újjá tehetséggondozó intézményként, valamint kulturális és közéleti események leendő helyszíneként. 

A mai rendezvény egy pódiumbeszélgetéssel kezdődött, amelyen a miniszterelnök és a Nobel-díjas tudós is felszólalt. A kormányfő mondandóját úgy kezdte, hogy végre egy olyan épület létesült Szegeden, amit nem a püspök épített. Hozzátette: azt szokta mondani, hogy ha valami itt történik, az az egyház környékén történik. – Most viszont mások is beszálltak ebbe a városfejlesztési versenybe – összegezte a beruházás sikerét, és gratulált is az MCC-nek. 

A tehetség kibontakoztatásáról Orbán Viktor úgy vélekedett, azt nem kell túlgondolni:

Iskola kell, tanárok kellenek, jó körülmények, és hogy az ember kedvet kapjon ahhoz, amit tanul. A többi az ambíción múlik. Ha ez nincs, az ember középszerű lesz. Egyébként nagyon derék dolog a középszerűség, a megbízhatóság, a kiszámíthatóság, arra nagy szükség van egy társadalomban.

– De a legjobbaknak nem szabad ebbe beleragadni – mondta, hozzátéve, szerinte a tehetséget nem lehet kinevelni, csak teret lehet neki nyitni.

Krausz Ferenc azt mondta, a magyar felsőoktatás világszínvonalú és Szeged ennek az egyik fellegvára, ám rámutatott a hiányosságokra is. A Nobel-díjas tudós a következő időszak nagy kihívásának nevezte, hogy a magyar tanárok által kinevelt, tehetséges kutatókat külföldről hazacsábítsuk, hogy vezetésükkel hazánkban is jelentős tudásközpontok jöhessenek létre, amelyek csúcskutatást képesek végezni.

A kutató a Nemzeti Tudós Akadémia eredményeire utalva kiemelte:

Ezt a koncepciót, ami kiválóan működik, szeretnénk a lehető leggyorsabban átültetni a matematika, fizika, informatika területére egy új alapítvány alatt, és ezt összegyúrni azzal a koncepcióval, hogy hazahozzuk a legjobbjainkat és kialakítunk körülöttük tudáscentrumokat, melyek mágnesként fogják visszahozni a legkiválóbb fiatalokat 

– magyarázta Krausz Ferenc.

Az beszélgetés elolvasható a Délmagyar oldalán.

Borítókép: Átadták a Mathias Corvinus Collegium új szegedi képzési központját (Fotó: Délmagyar/Karnok Csaba)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.