Az elmúlt másfél évtizedben nem jelentkeztek annyian a felsőoktatásba, mint idén – jelentette ki Gödöllőn Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter. Hankó Balázs a felsőoktatási felvételi eredményekről szóló sajtótájékoztatóján elmondta: dén rekordot ért el a felvételire jelentkezők száma.
A tárcavezető kiemelte, 2022-höz képest húszezer fővel többen jelentkeztek a természettudományi szakokra, valamint ötven százalékkal nőtt a hátrányos térségekből jelentkezők száma is. Kitért arra is, minden negyedik jelentkező harminc év feletti, sokan folytatnak munka mellett is tanulmányokat. – A megújult modell sikerét mutatja az is, hogy a 2022-eshez képest 57 százalékkal nőtt a szakképzésből a felsőoktatásba jelentkezők száma – mutatott rá, majd tudatta:
a 2024/2025-ös felvételin összesen 129 730-an jelentkeztek a felsőoktatásba.
Mint mondta, a jelentkezők száma a lakosság arányában folyamatosan növekszik, nőtt az első diplomaszerzők aránya is. Elmondása szerint a műszaki, az informatikai, valamint a pedagógusképzés területén volt a legnagyobb a növekedés.
„Persze mindig vannak károgók is, akiknek az egyik része mindig azt szokta elmondani, hogy nem lesz megfelelő számú állami felsőoktatási intézményekben finanszírozott állami ösztöndíjas hely”
– emlékeztetett a baloldalról érkezett támadásokra Hankó Balázs, majd megjegyezte: nem ártana, ha a kritikusok legalább a minisztérium nevét eltalálnák. – A Kulturális és Innovációs Minisztérium nem Innovációs és Technológiai Minisztérium – jegyezte meg. A tárcavezető kifejtette: a jelenlegi 87 ezer, előzetesen biztosított állami ösztöndíjas hely még a növekvő számú felvételi jelentkezések mellett is tudja biztosítani, hogy tartható legyen az állami ösztöndíjas helyekre jelentkezők és oda fölvettek aránya az eddigi évekhez hasonlóan.

A tárcavezető kiemelte, hogy a 2022-es modellváltás hatására jelentős előrelépés, hogy a felvételi eredmények alapján a gazdaságtudományok után a második legjelentősebb képzési terület a műszaki informatika, közel 25 ezer jelentkezővel. – Ez 2022-höz képest 5616 fős bővülést jelent, a pedagógusképzésre pedig 12 ezerrel nőtt a jelentkezők száma – mondta, majd hozzátette:
az orvosi, egészségtudományi szakok esetében is nőttek a számok, több mint kétezer fős az előrelépés 2022-höz képest, a jelentkezők száma meghaladja a tízezret.
A miniszter szerint a felsőoktatás mellett a köznevelés megújításának hatása is látszik: a tanár-, illetve tanítóképzésre jelentkezettek idén is rekordot döntött több mint tízezer jelentkezővel. Hankó Balázs érdekességként jelezte, hogy a legidősebb jelentkezők 81 és 83 évesek voltak.