Étrendkiegészítőnek is álcázhatják a drogot

Egyre gyakoribb jelenség, hogy bizonyos szereket kábítószerként használnak, de étrend-kiegészítőként vagy más legális termékként forgalmaznak – hívta fel a figyelmet a Drogkutató Intézet (DKI). Mint írták, az energiaitalokat és egyes étrend-kiegészítőket teljesítményfokozóként, koncentráció- vagy állóképességnövelőként hirdetik, ám valójában ezek a termékek gyakran egészségre káros anyagokat tartalmaznak. Nagy veszélyük abban rejlik, hogy az emberi szervezet reakciója kiszámíthatatlan, főleg ha más szerekkel is kombinálják ezeket.

Forrás: Drogkutató Intézet2025. 04. 05. 5:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az étrendkiegészítők álcája alatt forgalmazott drogok egyre nagyobb problémát jelentenek, különösen a fiatalok körében – hívta fel a figyelmet a Drogkutató Intézet (DKI). Mint írták, ezeket a termékeket az energiaitalokkal együtt gyakran ártalmatlannak állítják be, miközben valójában erős stimulánsokat tartalmaznak. A félrevezető marketing, online reklámok és a dizájnerdrogok könnyű hozzáférhetősége miatt sokan anélkül fogyasztanak veszélyes szereket, hogy tisztában lennének a kockázatokkal. Az étrendkiegészítők piaca dinamikusan növekszik, ami a társadalom egészségtudatosabb hozzáállásának és az önfejlesztés iránti törekvéseknek köszönhető. Azonban ezzel párhuzamosan,

egyre gyakoribb jelenség, hogy bizonyos szereket kábítószerként használnak, de hivatalosan étrend-kiegészítőként vagy más legális termékként forgalmaznak.

Az étrend-kiegészítők akár illegális kábítószerek is lehetnek (Forrás: KR NNI)

Álcázott gyógynövénykivonatok és teljesítményfokozók

A drogpiac állandó változásban van, és a tiltott szerek folyamatosan új formát öltenek, ezzel kijátszva a jogszabályokat. Az egyik ilyen módszer, hogy a terjesztők, kikerülve a hatóságokat, az új pszichoaktív anyagokat étrend-kiegészítőként, gyógynövénykivonatként vagy akár sportteljesítmény-fokozóként árulják. Ezek a dizájnerdrogok olyan vegyületek, amelyek kémiailag hasonlítanak az illegális szerekhez, de még nem szerepelnek a tiltólistán. Sok esetben az agyműködés fokozását, jobb koncentrációt vagy energiaszint-növekedést ígérnek, miközben valójában komoly egészségügyi kockázatot jelentenek. A jelenség különösen veszélyes, mivel általában a fiatalokat célozzák ezekkel a termékekkel.

A megtévesztésben hatalmas szerepet játszik az online marketing és közösségi média, amelynek következményeként a fiatalok veszélyes szereket fogyasztanak anélkül, hogy tisztában lennének az egészségügyi kockázatokkal. 

Az energiaitalokat és egyes étrendkiegészítőket teljesítményfokozóként, koncentráció- vagy állóképességnövelőként hirdetik, ám valójában ezek a termékek gyakran egészségre káros anyagokat tartalmaznak.

 Túlzott mennyiségű fogyasztásuk esetén pedig megnő az egészségkárosító hatásuk, különösen ha más szerekkel kombinálják ezeket.

A félrevezetés technikái

  • „Természetes” és „biztonságos” címkékkel látják el a termékeket. Gyakran vitaminként,  gyógynövényes készítményként vagy sportolóknak ajánlott teljesítményfokozóként ajánlják, de sok esetben olyan összetevők vannak bennük, amelyek nagy dózisban veszélyesek az egészségre.
  • Hamis tudományos állításokat tesznek róluk. 

Gyakran hallhatók és olvashatók olyan megtévesztő kijelentések a tudományra hivatkozva, amelyek valójában nem bizonyított tények, amelyeket kutatások nem támasztanak alá. 

  • Ilyenek például az „agyserkentő”, „stresszoldó” és „természetes stimuláns” jelzők. Csak a kreativitáson múlik, hogy mivel keltsenek érdeklődést és a kipróbálás iránti vágyat.
  • Fiatalokat célzó marketinget alkalmaznak. Az energiaital- és étrendkiegészítő reklámok gyakran extrém sportokkal, videójátékokkal vagy éjszakai bulikkal vannak összekapcsolva. A fiataloknak vonzó személyek, influenszerek ajánlják a termékeket, ezzel kívánják elérni annak népszerűségét, a fogyasztás iránti vágyat.

A taurin veszélyei

Az energiaitalok egyik legismertebb és legvitatottabb összetevője a taurin, ami bár nem tekinthető veszélyes anyagnak, hiszen az emberi szervezet is előállítja, a túlzott bevitele – különösen energiaitalok formájában – mégis egészségügyi problémákhoz vezethet, melyek között felléphet szívritmuszavar, magas vérnyomás, alvászavar, idegrendszeri gondok, valamint emésztési panaszok. A taurin önmagában nem tekinthető kifejezetten veszélyesnek kis mennyiségű fogyasztás esetén, de más szerekkel kombinálva felerősítheti azok hatását és kockázatait.

Koffeinnel kombinálva fokozza a koffein stimuláló hatását, ami túlzott fogyasztás esetén magas pulzust, szívritmuszavart, alvászavart, idegességet és fejfájást okozhat. Alkohollal vegyítve egyes kutatások szerint torzítja az érzékelést és csökkenti a részegségérzetet, ami veszélyes túlfogyasztáshoz vezethet. Együtt alkalmazva az olyan „partidrogokkal”, mint az MDMA vagy az amfetaminok, fokozza az élményt és csökkenti a fáradtságot. 

A veszélye abban rejlik, hogy kiszámíthatatlanná teszi a szervezet lehetséges reakcióit. 

Emiatt egyes országokban már szigorúbban szabályozzák az energiaitalok forgalmazását, különösen a magas taurin- és koffeintartalom miatt.

Általánosságban elmondható, hogy a jogi szabályozás folyamatosan próbál lépést tartani az új vegyületekkel, de a drogpiac gyors alkalmazkodóképessége miatt ez rendkívül nehéz. Erre az egyik megoldás, ha minden emberi fogyasztásra nem alkalmas, bódító hatású szert szigorúbban szabályoznak. A másik megoldás a megelőzés, amiben kulcsszerepe van a tájékoztatásnak és oktatásnak, ezért érdemes a szülőknek és a pedagógusoknak odafigyelni, hogy a fiatalok milyen étrendkiegészítőt, energiaitalt vagy más stimulánst fogyasztanak. Fontos, hogy beszélgessenek velük ezek veszélyeiről, lehetséges egészségkárosító hatásukról és segítsenek nekik felismerni a megtévesztő reklámokat – tanácsolta a DKI.

Borítókép: A terjesztők a pszichoaktív anyagokat gyógynövénykivonatként vagy teljesítményfokozóként árulják (Fotó: Shutterstock)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.