A nemrég benyújtott alaptörvény-módosítási csomagban új elemként jelent meg a drogok népszerűsítésének tiltása, melynek elsősorban az online világra és a közterületekre kell fókuszálnia – írta Téglásy Kristóf, a Drogkutató Intézet (DKI) stratégiai igazgatója. Mint felidézte, bár hazánk drogpolitikája eddig is a zéró tolerancia elvén alapult, mégis a kábítószerre vagy szerhasználatra utaló jelképek eddig elkerülték a többi illegális jelkép, például az önkényuralmi jelképek méltán megérdemelt sorsát.
A közterületen történő drognépszerűsítés három fő kategóriája közül az egyik a vizuális és kulturális megjelenítés, melyben graffitik, plakátok, művészeti alkotások és ruházati divatok kapcsolódnak közvetlenül vagy közvetetten a droghasználathoz. A másik a társadalmi befolyás és csoportnyomás, melyben olyan szubkultúrák és közösségek hatása érződik, amelyek a drogfogyasztást mint elfogadható vagy divatos tevékenységet mutatják be. A harmadik kategória a reklám- és popkulturális hatások. Itt olyan médiumokról és rendezvényekről van szó, amelyek normalizálják vagy vonzóvá teszik a drogfogyasztást.
Graffitik és vizuális elemek
A graffitik egyes esetekben közvetetten vagy közvetlenül utalhatnak droghasználatra, például Budapest belvárosában, a VII. kerületi bulinegyedben, különösen a Kazinczy utca és a Király utca környékén, gyakran találhatók cannabis-levelet, LSD-utalásokat vagy más drogszimbólumokat ábrázoló graffitik és matricák. Ezek sok esetben az utcai művészet részeként vagy a fiatalokat célzó szubkulturális mozgalmak részeként jelennek meg, és gyakran társadalmi üzeneteket közvetítenek, de rejtett üzeneteket is hordozhatnak, amelyek a drogkultúrát népszerűsítik.
Ruházat és szimbólumok
Egyes ruházati márkák és utcai divattrendek szintén hozzájárulhatnak a drognépszerűsítéshez. A marihuánalevelet ábrázoló pólók, sapkák vagy más kiegészítők egyértelműen utalnak a cannabis-használatra, amely egyre inkább normalizálódik a fiatalok körében. Számos magyarországi ruházati bolt és webshop kínál olyan termékeket, amelyeket drogra utaló motívumokkal (marihuánalevél, „420” feliratok) láttak el. Bár ezek a termékek
gyakran humoros vagy művészi kontextusban jelennek meg, hozzájárulhatnak a droghasználat elfogadásához.
Ezeket főként fiatalok vásárolják, és bár sokan csak divatként viselik, a társadalomban erősíthetik a drogfogyasztás normalizálását.
Fesztiválok és rendezvények
Magyarországon számos zenei fesztivál és szórakoztató rendezvény kapcsolódik a drogfogyasztáshoz. Ezeken az eseményeken, ahol bár hivatalosan tiltják a drogokat, és egyre szigorúbb intézkedéseket vezetnek be azért, hogy a kábítószert a fesztiválon kívül tartsák, a könnyűdroghasználat elterjedt és gyakran normalizált. Olyan nagyobb zenei fesztiválokon, mint a Sziget Fesztivál, Balaton Sound vagy Ozora Fesztivál, a helyszíneken gyakran jelen van a pszichedelikus kultúra, amely a drogok elfogadását sugallja. Például az Ozora Fesztivál egyes vizuális elemei és előadói közvetve utalhatnak pszichedelikus szerek használatára, továbbá egyes előadók dalszövegeiben is visszaköszön a drogok pozitív ábrázolása, amely hatással lehet a fiatal közönségre.
Közösségi média és influenszerek
A közterek és a virtuális terek között egyre inkább elmosódik a határ. Az influenszerek és hírességek gyakran tesznek közzé olyan tartalmakat, amelyek közvetetten drogfogyasztásra utalnak. Egyes esetekben nyíltan beszélnek saját tapasztalataikról vagy támogatják a dekriminalizációt, ami a követőikre is hatással lehet.
Az utóbbi években a cannabis legalizációját támogató, influenszerek által reklámozott nemzetközi kampányok Magyarországon is megjelentek matricák, transzparensek vagy rendezvények formájában.
Például néhány aktivista és civil szervezet időnként tart demonstrációkat, amelyek bár a legalizáció mellett érvelnek, közvetetten a droghasználat elfogadottságát növelhetik.
A drognépszerűsítés hatásai
A drognépszerűsítés többféle hatással lehet a társadalomra, különösen a fiatalabb generációkra. A droghasználat normalizálásának eredményeként ha a közterületeken és a médiában folyamatosan megjelennek a drogokkal kapcsolatos pozitív üzenetek, az csökkentheti az ellenállást a használatukkal szemben. Egy másik hatás a szerfogyasztás növekedése, ugyanis a könnyűdrogok elfogadottabbá válása javíthatja a kísérletező kedvet, különösen a fiatalok körében. A drognépszerűsítés okozhat társadalmi és egészségügyi problémákat is, mivel a növekvő drogfogyasztás hosszú távon függőséghez, pszichés problémákhoz és kriminalitáshoz vezethet – mutatott rá Téglásy Kristóf.