Gyurcsány emberei maradhatnak a fővárosi cégek élén

Minden, 2019 után kinevezett cégvezető beadta a pályázatát a fővárosi cégek vezető pozícióira. Most a Tisza Párt képviselőin és Vitézy Dávidon múlik, hogy ismét a régi embereket választják-e a legfontosabb önkormányzati társaságok élére.

2025. 04. 15. 4:56
Borítókép: Gyurcsány Ferenc és Draskovics Tibor (Forrás: Facebook)
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy tiszás képviselő által vezetett bizottság dönthet nemsokára a fővárosi cégvezetők pályázataival kapcsolatban. Egyenlőre úgy tűnik, hogy Karácsony Gergely és Gyurcsány Ferenc akarata fog érvényesülni a kérdésben. Egyre bizonyosabb, hogy nem teljesíti a Tisza Párt az ígéretét, miszerint teljes sorcsere valósul meg a fővárosi cégek vezető pozícióiban. Magyar Péter pártja az önkormányzati választások előtt még arról beszélt, hogy eltávolítják Gyurcsány embereit a városházáról.

A Tisza Párt képviselője, Orbán Árpád által vezetett vizsgálóbizottság feladata a cégvezetők pályázatainak elbírálása.

Így Magyar Péter képviselőinek felelőssége Gyurcsány Ferenc embereinek eltávolítása a fővárosból.

Mindez annak ellenére alakult így, hogy Magyar Péter korábban azt nyilatkozta, nem vállalnak el semmilyen pozíciót, csak ha az eddigi összes cégvezetőt menesztik. Továbbra is kérdéses azonban, hogy megtörténnek-e a Magyar Péter pártja által erőltetett személycserék az öt legjelentősebb fővárosi társaság, a Budapesti Közművek (BKM), a Budapesti Közlekedési Központ (BKK), a Budapesti Közlekedési Zrt. (BKV), a Budapest Gyógyfürdői és Hévízei Zrt. (BGYH) és a fővárosi vagyonkezelő (BFVK) élén.

A gyurcsányista cégvezetők egyike

 Mártha Imre, a Budapesti Közművek Zrt. vezérigazgatója és a MOHU Budapest vezetője.

A menedzser már a Gyurcsány-korszakban is jól fizető tisztséget viselt. Mártha Imre 2008 májusában, nem sokkal az SZDSZ-kormányból való kilépése után lett az MVM vezérigazgatója, bár Gyurcsány Ferenc már márciusban bejelentette, hogy leváltja Kocsis Istvánt. A Mártha Imrét kinevező közgyűlésen az MVM feldarabolásáról is döntés született, és Gyurcsány Ferenc elmondta, hogy a társaság teljes vezetését is azért cserélték le (egy kivételével csak kívülről érkezett igazgatósági tagokat választottak be), hogy ez az új szemlélet, azaz az energiamonopólium felszámolása teret nyerhessen az MVM irányításában.

 

Mártha Imre az MVM vezérigazgatójaként igyekezett meghálálni a bizalmat Gyurcsányéknak.

A PestiSrácok 2014-es cikke szerint milliókat keresett a paksi bővítés farvizén Szigetvári Viktor kommunikációs cége 2008–2009-ben.

Karácsony Gergely is megemlékezett arról, amikor 2019 végén kinevezték a Főtáv élére: „A város egyik legjelentősebb cége, a Főtáv vezérigazgatói posztjára kiírt nyilvános pályázat lezárult, január 1-jétől Mártha Imrét nevezem ki a vállalat élére. Imre közgazdászdiplomáját a University of Cambridge-en szerezte meg. Fiatal kora ellenére is tapasztalt menedzser, szakmai pályafutása a közműiparágakhoz kötődik.”

Mártha Imre (Forrás: Facebook)

 

Gyurcsány leghűségesebb embere, Draskovics Tibor

Szintén a fővárosi cégek élén maradhat Draskovics Tibor, a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) igazgatósági elnöke. A Gyurcsány–Bajnai-korszak egyik legsokoldalúbb megoldóemberére is központi fontosságú pozíciókat bíztak a Karácsony Gergely vezette városházán. A politikus korábban egyebek mellett volt a Gyurcsány-kabinet pénzügyminisztere, a kormányzati közigazgatás összehangolásáért felelős tárca nélküli minisztere, valamint igazságügyi és rendészeti minisztere is.

Gyurcsány Ferenc és Draskovics Tibor

A kamarillapolitikában jártas, kíméletlen végrehajtó hírében álló Draskovics nevéhez a 2010 előtti szocialista kormányok idejéből több, komolyabb felháborodást kiváltó megszorító intézkedés is fűződik.

Így például 2004-ben, pénzügyminiszterként Draskovics még a zárolásra kényszerített minisztériumokat is meglepte az általa bejelentett újabb, jelentős megvonásokkal.

A miniszteri kinevezéseken túl Draskovics kisebb-nagyobb megbízatásokat is kapott a baloldal 2010 előtti országlása idején, aszerint, hogy épp hol tartottak igényt a szolgálataira. Így volt ez 2019 után a városházánál is, ahol egyből egy szürkezónás akcióban aktivizálta magát. A Népszava korábbi beszámolója szerint Draskovics és a bizalmasának tartott akkori vezérigazgató-helyettes, Kerékgyártó János súlyos szabályszegést követtek el, amikor a BKK-n belül ellenőrzést végző ügyvédi irodát megkörnyékezve, érzékeny információkhoz próbáltak hozzájutni.

Draskovics, akinek nem lehetne beleszólása a BKK operatív feladataiba, értesüléseink szerint az illetékességi köreivel nem sokat törődve dönt a vállalat ügyeiről, gyakorlatilag minden anyagot látni akar, amihez döntés kell. Nagy Zsoltot, a vállalat elektronikus jegyrendszerének projektvezetőjét például arra utasította, hogy a jegyrendszer új koncepcióját először neki mutassa meg. Érdekesség, hogy Nagyot egy olyan zaklatási ügyet követően bocsátották el a cégtől, amelynek a kivizsgálásával, valamint Draskovicsnak az abban játszott szokatlan szerepével kapcsolatban több megválaszolatlan kérdés is felmerült.

 

Walter Katalin és a pulykabotrány

Szintén a közlekedésszervező cégnél van vezető pozícióban Walter Katalin. Nagy botrányt kavart, amikor a BKK vezetője a tavaly év elején tervezett járatritkításokkal kapcsolatos közfelháborodásra reagálva egy háttérbeszélgetésen kijelentette:

nem volt szükség egyeztetésre az utasokkal a döntés meghozatala előtt, mert az olyan lett volna, mintha „hálaadás előtt megkérdeznék a pulykát, hogy mi legyen vele”.

Walter Katalin életútját megnézve kijelenthető, nem csupán egy cégvezető a sok közül, ugyanis már régebben is felbukkant baloldali körökben. Bajnai Gordon korábbi baloldali miniszterelnök politikai visszatérését egyengette 2013-ban: Walter fél évig az egykori kormányfő kabinetfőnöke volt az Együtt pártban. Ezt követően pedig visszatért az üzleti életbe, majd 2019-ben bukkant fel újra, amikor elfogadta a CEU felkérését, hogy vezérigazgatóként az év szeptemberében ő irányítsa a Soros-egyetem Bécsbe költözését. A következő évben pedig Karácsony Gergely bejelentette, hogy őt nevezi ki a BKK élére.

KARÁCSONY Gergely; WALTER Katalin
Karácsony Gergely és Walter Katalin (Fotó: MTI/Purger Tamás)

 

Régi káderek a közlekedésben és a fürdőknél is

Bolla Tibor a 2019-es önkormányzati választás után is megtarthatta a tisztségét, hiszen a 2010 előtti időkben került a közlekedési vállalathoz: 2008-tól a BKV gazdasági vezérigazgató-helyettesként a gazdasági, pénzügyi és értékesítési folyamat irányításával foglalkozott, majd 2012-től hol vezérigazgatóként, hol elnök-vezérigazgatóként irányította a közlekedési céget.

Bolla Tibor neve a Hagyó-ügy kapcsán is felmerült, de 2012-ben a BKV közleményben tudatta, hogy Bolla nem szerepel a korrupciós ügy gyanúsítottjai között.

A Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt. sem menekült meg Gyurcsány embereitől. A BGYH vezetője, Borosné Szűts Ildikó már a baloldali kormányok idején jelentős pozíciókat töltött be. Először a Magyar Posta Zrt., majd azt OTP Bank vezetője volt. 2010 márciusában, tehát még a Bajnai-kormány idején megkapta a Magyar Köztársasági Érdemrend tisztikeresztjét.

Borosné több millió forinttal támogatta a DK pártalapítványát.

A Demokratikus Koalíció alapítványának (Új Köztársaság Alapítvány) éves beszámolója szerint Borosné Szűts Ildikó 2021-ben több mint 1,3 millió forintot adományozott.

Több millió forinttal támogatták Gyurcsány emberei a DK alapítványát

 

Simor Andrásnál is megfordult a Városháza-botrány érintettje

Barts J. Balázs 2000 és 2010 között a Mol vagyon- és szolgáltatásmenedzsment vezetőjeként dolgozott (Head of Asset and Service Management Mol Group). 2010 áprilisában, a kormányváltással egy időben a Magyar Nemzeti Bankhoz igazolt, ahol létesítménygazdálkodási vezetőként (Head of Facility Management) egészen 2013-ig, azaz a Gyurcsány-kormány idején kinevezett Simor András jegybankelnök mandátumának végéig maradt.

Barts J. Balázst Karácsony Gergely 2019-es főpolgármesterré választása után is pozícióhoz juttatta, és jelenleg a Budapest Főváros Vagyonkezelő Központ Zrt. vezérigazgatójaként dolgozik.

Neve onnan lehet ismerős az olvasóknak, hogy 2021 végén fegyelmivel megúszta, amiért a vagyonkezelő vállalat vezérigazgatója befektetőkkel tárgyalt a Városháza eladásáról.

Borítókép: Gyurcsány Ferenc és Draskovics Tibor (Forrás: Facebook)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.