Hatalmas fagykárok az Alföldön

Kecskemét, Kiskunhalas, Bordány és Forráskút környékén okozott jelentős károkat a nemritkán –6 és –8 Celsius-fok közötti értékek. Kérdés, ebben az évben mennyit kell fizetnünk az őszibarackért.

2025. 04. 08. 13:43
Hihetetlen károkat okozott a példátlan hideg! Fotó: Délmagyar/ Török János Forrás: Délmagyar
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ma reggel szomorú látvány fogadta mindazokat, akiknek őszibarackfái vannak az Alföldön. Kifejezetten Kecskemét, Kiskunhalas, Bordány és Forráskút környékén okoztak jelentős károkat a nemritkán –6 és –8 Celsius-fok közötti értékek – számolt be a Csongrád-Csanád vármegyei hírportál, a Délmagyar.

Bálint László, aki a térség legnagyobb baracktermesztőjeként ismert, elmondta, hogy 

a rendkívüli hideg a tavaszi virágzás végi időszakban szinte példátlan, és súlyos károkat okozhatott a termésben.

Bálint László szélgéppel, tüzeléssel és öntözéssel próbálta védeni a gyümölcsfáit, azonban a 12 órás, helyeként mínusz nyolc és kilenc fokos hideg próbára tette a fákat óvni igyekvő gazdákat.

Idén nagy károkat okozott a fagy az őszibarackfákban, kérdés, lesz-e idén hazai termés. Forrás: Délmagyar/Török János

Bevetették az úgynevezett jégburoktechnikát is, amelynek az a lényege, hogy a beöntözött fákon a víz megfagy, és egyfajta védőburkot képez a fákon, ami 0 fokon stabilizálja a hőmérsékletet a növény közvetlen környezetében.

 

A virágzás végén járó őszibarackra különösen veszélyesek az ilyen extrém fagyok, hiszen ilyenkor már a bimbók kinyílnak, és nem képesek ellenállni a fagynak.

A gyümölcsösök tulajdonosai majdnem biztosak abban, hogy a termésük idén odalett.

Ami biztos, a gazdáknak ilyen nagy fagykárokkal ez idáig még nem kellett szembesülniük.

A másik nagy kérdés, ami minket, fogyasztókat, vagyis a pénztárcánkat érinti: ebben az évben, ha egyáltalán lesz őszibarack, mennyit kell fizetnünk érte? Hiszen sokunk számára az őszibarack az egyik kedvenc gyümölcs, és sokkal szívesebben vásárolunk hazai termelőktől, mint importból.

Borítókép: Illusztráció (Forrás: Délmagyar/Török János)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.