Hunyadi Mátyás királyunk csontvázát találhatták meg Székesfehérváron

Külföldi szakvélemény is megerősíti a Magyarságkutató Intézet egyik munkatársának azon sejtését, hogy Székesfehérváron azonosították Hunyadi Mátyás királyunk csontvázát.

2025. 04. 15. 14:08
Hunyadi Mátyás király 1488 körül. A kép forrása: Wikipédia.
Fotó: Mátyás király 1488 körül. A kép forrása: Wikipédia.
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nagy valószínűséggel megtalálták Hunyadi Mátyás királyunk csontvázát az egykori székesfehérvári Szűz Mária-bazilika helyén lévő nemzeti emlékhely osszáriumában – tudta meg a Mandiner.

Hunyadi Mátyás király szobra a Millenniumi emlékmű keleti oszlopcsarnokában a Hősök terén. Zala György szobrászművész alkotása 1906-ból Fotó: Jászai Csaba Forrás: MTVA/Bizományosi: Jászai Csaba
Hunyadi Mátyás király szobra a Millenniumi emlékmű keleti oszlopcsarnokában a Hősök terén (Fotó: MTVA/Jászai Csaba)

A portál emlékeztet: Kásler Miklós, a Magyarságkutató Intézet alapítója még 2021-ben beszélt a felvidéki Ma7-nek arról, hogy van egy ilyen projekt folyamatban. Mint írják, a középkori magyar uralkodók többségét a székesfehérvári bazilikába temették, de a sírokat a törökök feldúlták, a koronázó templom pedig a 19. század elejére elpusztult. A 19–20. században számos csontvázat feltártak, azokat különféle helyeken tárolták. A bazilika helyén lévő nemzeti emlékhely ma a fehérvári Szent István Múzeum alá tartozik. 

A bazilika területén feltárt emberi maradványok koponyái alapján már 11 arcrekonstukciót avagy fej-újraalkotást végzett el a Magyarságkutató Intézet László Gyula Kutatóközpont és Archívuma. Ezekből tudományos publikáció is megjelent (Alba Regia 51. 2023. 61–92.). 

 

Hunyadi Mátyás királyunké lehet a koponya

Mint a portálhoz névtelenül eljuttatott dokumentum kifejti: Gábor Emese, a központ munkatársa 2024-ben több grafikus rekonstrukciót készített az osszárium koponyáiról. Eközben figyelt fel arra, hogy az I/10-es sírszámú lelet koponyája annyi hasonlóságot mutat Corvin János Lepoglaván feltárt koponyájával, hogy az felveti a közeli rokonság gyanúját.  Ezután háromdimenziós modellt készítettek a koponyáról, majd tudományos plasztikus arcrekonstrukció készült.

Az egész kutatás dokumentációját elküldték Martin Trautmann-nak, egy neves külföldi igazságügyi antropológusnak, azonosítási adatok nélkül (tehát annak közlése nélkül, hogy mit tudnak és mit sejtenek a két koponya gazdájáról).

Trautmann szakvéleménye megerősített Gábor Emese meglátását: a két koponya néhai tulajdonosai nagyon közeli rokonságban állnak egymással.

Ez lehetne ikertestvérség, de Corvin Jánosnak nem volt ikertestvére. 

Hunyadi János volt hadvezér és kormányzó pedig a gyulafehérvári katolikus katedrálisban van eltemetve. 

Az egyetlen lehetőség, tekintve, hogy a csontváz a székesfehérvári osszáriumból kerül elő, azaz királysírból való, az az, hogy ez Hunyadi Mátyás csontváza. A dokumentum ezek alapján állítja, hogy az I/10-es csontváz nagy valószínűséggel Hunyadi Mátyás királyunké.

Borítókép: Hunyadi Mátyás (Forrás: Wikipédia)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.