Amikor az élet diadalmaskodott a halál fölött

A húsvéti ünnepkör két kiemelkedő napja a nagycsütörtök és a nagypéntek, az utolsó vacsora és Jézus keresztre feszítésének napja – fogalmazott Fabinyi Tamás evangélikus püspök. Mint mondta, a húsvéti szent három nap nagyszombattal zárul, ami az egyik legmegrendítőbb egyházi nap, hétfő pedig az öröm napja.

2025. 04. 18. 10:02
Borítókép: Illusztráció (Fotó: Pexels)
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Azt az örömhírt kell továbbvinni, amire az angyal utal húsvétkor, a feltámadás hírének továbbadóinak kell lennünk, akik egy békétlen, búskomor világban arról tanúskodhatunk, hogy 

az élet mégiscsak diadalmaskodott a halál fölött, és jó szívvel, örömmel adhatjuk ezt tovább másoknak is.

Húsvéthétfő ezért valóban az öröm továbbadásának az ünnepe – fogalmazott Fabinyi Tamás az ünnepkör kapcsán. Az Északi Evangélikus Egyházkerület püspöke az Infostart vendégeként elmondta, a nagyhét virágvasárnappal kezdőik, ami a bibliai elbeszélés szerint Jézusnak a Jeruzsálembe történő bevonulása volt. – Az ünnepkör két kiemelkedő napja a nagycsütörtök és a nagypéntek; előbbi az utolsó vacsora ünnepe, utóbbi Jézus keresztre feszítésének az alkalma, amit megelőzően kihallgatták, részben a világi hatóság, részben a zsidóság legmagasabb kormányzó és bírói testülete, a Nagytanács – idézte fel a püspök, hozzátéve, sokáig bizonytalan is volt, hogy ki hozza meg a halálos ítéletet, amit végül a Nagytanács mondott ki, de a római helytartó, Pilátus sem élt vétójogával, hanem azt mondta: feszítsék meg, és így kerül Jézus Krisztus a golgotai keresztfára.

Fotó: Hegedüs Róbert

Mint fogalmazott, a húsvéti szent három nap nagyszombattal zárul, ami az egyik legmegrendítőbb egyházi nap. 

– Ez a csendnek az ünnepe, amikor a sírban nyugvó Jézus halálára emlékezik a keresztény világ kegyelettel, és nem is tart hangos, látványos istentiszteleteket az egyház.

Este viszont már a templomokban ilyenkor vigíliát tartanak, készülve a feltámadásra, ami átvezet minket húsvéthoz – mondta Fabiny Tamás a műsorban.

Hozzátette, a sátoros ünnepeken, mint a karácsony, a húsvét és a pünkösd, kétnapos ünnepeket tart a keresztény egyház; az első rész teológiailag azt jelzi, hogy mit tett az Isten az üdvösségtörténetben – karácsonykor adta a világnak a fiát, húsvétkor feltámasztotta, pünkösdkor elküldte a Szentlelket –, vagyis 

Isten cselekedetére esik a hangsúly.

 A második nap pedig mindig arról szól, hogy mi az ember válasza erre.


 

 


 


 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.