Civilizált világunk egyik legnagyobb hiányossága, hogy esténként, ha felnézünk az égboltra, már nem csodálkozhatunk rá a milliónyi szikrázó csillagra, hiszen a fényszmognak köszönhetően csak a legfényesebb égitesteket láthatjuk. Így számos látványos égi jelenségről csúszunk le, amelyeket nem is olyan régen még szabad szemmel is láthattunk.

Azoknak viszont, akik szeretik ezeket az égi látványosságokat, van egy jó hírünk. Nem mindennapi látványban gyönyörködhetünk április 25-ig, hiszen a Lyridáknak köszönhetően hullócsillagokat láthatunk az éjszakai égbolton – adta hírül a Metropol.
Akinek szerencséje van, és olyan helyen tartózkodik az esti órákban, ahol a csillagok látványát nem homályosítják el a városok fényei, újabb csillaghullást figyelhet meg.
A meteorrajok tekintetében idén el vagyunk kényeztetve, ugyanis ebben az évben már volt részünk csillaghullásban. Január 3-án a Quadrantidák meteorjai kerültek a légkörünkbe, így ezen a napon óránként akár 100-120 csillaghullást is megfigyelhettünk.
Hasonló „tűzijátékban” lehet része a szerencséseknek április 16. és 25. között is, mivel
a Lant (latinul: Lyra) csillagkép felől érkezik egy újabb meteorraj a bolygónk közelébe. A csillaghullás tetőzése 22-re várható, ezen az estén 10-15 hullócsillagra van esélyünk óránként.
A Lyridák meteorraj tulajdonképpen a Ct/1861 G1 Thatcher üstökös törmeléke. Maga az üstökös 1861-ben járt legutóbb a közelünkben, amikor szabad szemmel is látható volt. A Ct/1861 G1 Thatcher 415 év alatt kerüli meg a Napot. A Lyridákra jellemző, hogy fényes csóvát hagynak maguk után, és maguk a meteorok is fényesebbek a megszokottnál.
Természetesen a nyár sem múlhat el csillaghullás nélkül, hiszen
idén ismét gyönyörködhetünk a Perszeidák látványában, amelyre július 17. és augusztus 24. között lesz esélyünk, az előrejelzések szerint augusztus 12-én fog tetőzni.
Ezt a valóban lenyűgöző jelenséget Szent Lőrinc könnyeinek is szokták nevezni. Tulajdonképpen a Perszeidák miatt nevezzük az augusztust a csillaghullás hónapjának.
Borítókép: Illusztráció (Forrás: MTI/Komka Péter)