Meteorraj közelít a Föld felé, mutatjuk, mikor lehet látni a legtöbb hullócsillagot

Április 16. és 25. között látványos égi jelenségben lehet részünk. Ebben az időszakban éri el a légkörünket a Lyra csillagkép felől érkező meteorraj. A legtöbb hullócsillagot április 22. éjszakáján láthatjuk.

2025. 04. 22. 13:27
Thatcher üstökösnek köszönhetően csillagesőben lehet részünk április utolsó napjaiban. Fotó: Komka Péter Forrás: MTI
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Civilizált világunk egyik legnagyobb hiányossága, hogy esténként, ha felnézünk az égboltra, már nem csodálkozhatunk rá a milliónyi szikrázó csillagra, hiszen a fényszmognak köszönhetően csak a legfényesebb égitesteket láthatjuk. Így számos látványos égi jelenségről csúszunk le, amelyeket nem is olyan régen még szabad szemmel is láthattunk.

Salgótarján, 2024. augusztus 11.
A hosszú expozíciós idővel készült képen csíkot húz az égen egy hullócsillag a Medves-fennsík felett Salgótarján közelében 2024. augusztus 11-én hajnalban, a Perseida meteorraj hullásának idején. A Perseidák az egyik legismertebb, sűrű csillaghullást előidéző meteorraj. A raj sok apró porszemcséből áll, amelyek a földi légkörben nagy sebességük következtében felhevülnek és elégnek.
MTI/Komka Péter
Áprilisban csillaghullásban lesz részünk. Fotó: MTI Fotószerkesztőség/Komka Péter

 

Azoknak viszont, akik szeretik ezeket az égi látványosságokat, van egy jó hírünk. Nem mindennapi látványban gyönyörködhetünk április 25-ig, hiszen a Lyridáknak köszönhetően hullócsillagokat láthatunk az éjszakai égbolton – adta hírül a Metropol.

Akinek szerencséje van, és olyan helyen tartózkodik az esti órákban, ahol a csillagok látványát nem homályosítják el a városok fényei, újabb csillaghullást figyelhet meg.

A meteorrajok tekintetében idén el vagyunk kényeztetve, ugyanis ebben az évben már volt részünk csillaghullásban. Január 3-án a Quadrantidák meteorjai kerültek a légkörünkbe, így ezen a napon óránként akár 100-120 csillaghullást is megfigyelhettünk.

Hasonló „tűzijátékban” lehet része a szerencséseknek április 16. és 25. között is, mivel 

a Lant (latinul: Lyra) csillagkép felől érkezik egy újabb meteorraj a bolygónk közelébe. A csillaghullás tetőzése 22-re várható, ezen az estén 10-15 hullócsillagra van esélyünk óránként.

A Lyridák meteorraj tulajdonképpen a Ct/1861 G1 Thatcher üstökös törmeléke. Maga az üstökös 1861-ben járt legutóbb a közelünkben, amikor szabad szemmel is látható volt. A Ct/1861 G1 Thatcher 415 év alatt kerüli meg a Napot. A Lyridákra jellemző, hogy fényes csóvát hagynak maguk után, és maguk a meteorok is fényesebbek a megszokottnál.

Természetesen a nyár sem múlhat el csillaghullás nélkül, hiszen 

idén ismét gyönyörködhetünk a Perszeidák látványában, amelyre július 17. és augusztus 24. között lesz esélyünk, az előrejelzések szerint augusztus 12-én fog tetőzni.

Ezt a valóban lenyűgöző jelenséget Szent Lőrinc könnyeinek is szokták nevezni. Tulajdonképpen a Perszeidák miatt nevezzük az augusztust a csillaghullás hónapjának. 

Borítókép: Illusztráció (Forrás: MTI/Komka Péter)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.